Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Slavnostní zahájení XXV. letních olympijských her Barcelona 1992

V anketě Sportovec roku dle očekávání triumfovala Hejnová

Praha - Anketu Sportovec roku dle očekávání vyhrála Zuzana Hejnová. Atletka byla již před začátkem jasnou favoritkou, zejména díky vítězství v Diamantové lize a na mistrovství světa. Hejnová tak potvrzuje ženskou dominanci v anketě v posledních letech. Nejlepším kolektivem byl zvolen tenisový daviscupový tým. Do síně slávy byla uvedena Jarmila Kratochvílová.

Vítězkou ankety Sportovec roku se stala Zuzana Hejnová
zdroj: ISIFA/VLP autor: Divíšek Martin

"Je to nejhezčí dárek, který jsem mohla dostat," prohlásila Hejnová. "Čím víc se to blížilo, tušila jsem, že bych mohla vyhrát. S Víťou jsme se hecovali a byla jsem celkem nervózní. Ale užila jsem si to náramně a moc se mi to líbilo," prohlásila po slavnostním večeru. Hejnová dostala od 208 žurnalistů 1898 bodů. Berdych měl na třetím místě 1165 bodů a v kategorii kolektivů vyhrál díky úspěšné obhajobě vítězství v Davisově poháru s dalšími reprezentanty jednoznačně před fotbalisty Viktorie Plzeň a smíšenou štafetou českých biatlonistů.

Za stupni vítězů se seřadili mistr světa ve veslování Ondřej Synek, který třetí místo ztratil o 25 bodů, pátá byla vedoucí žena Světového poháru v biatlonu Gabriela Soukalová, jež o jediný bod porazila cyklistu Romana Kreuzigera. V závěru desítky jsou sedmý mistr světa ve vodním slalomu Vavřinec Hradilek, osmý hokejista Jaromír Jágr, devátá rychlobruslařka Martina Sáblíková a desátý fotbalový gólman Petr Čech.

Juniorkou roku je Ledecká, legendou Kratochvílová

Při slavnostním večeru Nadace české sportovní reprezentace zvolila snowboardistku a lyžařku Ester Ledeckou nejlepší juniorkou roku. V hlasování porazila o 18 bodů snowboarcrossařku Evu Samkovou, trojnásobnou juniorskou mistryni světa. Kratochvílové, jejíž světový rekord v běhu na 800 m letos oslavil 30 let, předala cenu pro Sportovní legendu olympijská vítězka v hodu oštěpem Dana Zátopková.

Je nám líto, video expirovalo.
Vítězkou ankety Sportovec roku je Zuzana Hejnová

"Byla jsem hodně překvapená, vůbec jsem to nečekala, myslela jsem si a doufala, že bych mohla třeba Zuzce (Hejnové) tu cenu předat. Ale tohle byl skvělý zážitek," řekla Kratochvílová, které se dostalo ovací vestoje. "To bylo neuvěřitelné, nikdo se mi to nestalo a už nikdy nestane. Jsem ráda, že jsem si to aspoň jednou mohla prožít," dodala.

Hejnová vyhrála jako zástupkyně běžeckých disciplín po rovných třiceti letech, kdy anketu ovládla právě Kratochvílová. Překážkářka byla v čele hlasování i po prvním kole, kdy členové Klubu sportovních novinářů vybírají elitní desítku. Atletka ovládla anketu také loni, kdy byla nejlepší podruhé v kariéře oštěpařka Barbora Špotáková.

Anketa Sportovec roku 2013:

Jednotlivci: 1. Hejnová 1898 bodů, 2. Veselý (oba atletika) 1305, 3. Berdych (tenis) 1165, 4. Synek (veslování) 1140, 5. Soukalová (biatlon) 1083, 6. Kreuziger (cyklistika) 1082, 7. Hradilek (vodní slalom) 912, 8. Jágr (lední hokej) 839, 9. Sáblíková (rychlobruslení) 828, 10. Čech (fotbal) 748.

Kolektivy: 1. tenisté ČR (Berdych, Hájek, Rosol, Štěpánek) 546, 2. fotbalisté Viktorie Plzeň 292, 3. smíšená štafeta biatlonistů (Moravec, Soukalová, Soukup, Vítková) 289.

Junioři: 1. Ledecká 84, 2. Samková (obě snowboarding) 66, 3. A. Drahotová (atletika) 54.

Sportovní legenda 2013: Jarmila Kratochvílová (atletika).

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy