Je nám líto, video expirovalo.

Ukrajina v problémech? WADA ji vyšetřuje, sportovci byli varováni před testy

Ukrajině hrozí trest za porušování antidopingových pravidel. Podle nezávislého vyšetřování Mezinárodní antidopingové agentury (WADA), jež bylo zveřejněno v úterý, Ukrajinská antidopingová organizace mimo jiné varovala v minulých letech sportovce před antidopingovými testy.

Lahvičky se vzorky pro testování na doping
zdroj: ČTK/AP/ autor: Matt Dunham

WADA spustila vyšetřování nazvané "Operace Herkules" v roce 2019. Zjistila, že národní antidopingová organizace (NADC) informovala sportovce o blížících se dopingových zkouškách minimálně už v roce 2012.

"Operace Herkules má přesvědčivé a potvrzené důkazy, že NADC se podílela na praxi telefonování sportovcům nebo jejich kontaktování prostřednictvím trenérů, kdy byli vyzváni, aby se druhý den dostavili k NADC na testování," uvedl ředitel vyšetřovací skupiny WADA Gunter Younger. "Důkazy naznačují, že to NADC praktikovala často před důležitými mezinárodními akcemi, a stávalo se, že se celý národní tým dostavil najednou na testování do NADC," dodal.

Vyšetřovatelé také mají důkazy, že národní antidopingová organizace v letošním roce označila minimálně šest vzorků odebraných při soutěžích jako mimosoutěžní. Měla tím napomoci splnění podmínky minimálního počtu mimosoutěžních testů požadovaných pro sportovce ke startu na olympijských hrách v Tokiu. Všechny tyto testy vyšly po analýze negativní, uvedla WADA.

Zprávu z vyšetřování nyní převezme speciální komise, jež dá výkonnému výboru WADA doporučení, zda v této souvislosti může být NADC označena za nevyhovující. Pokud by světová agentura rozhodla, že NADC porušila kodex WADA, mohla by Ukrajina dostat zákaz účasti na zimních olympijských hrách v Pekingu.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy