Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno Plus

Trojnásobný český triumf v Troji. Prskavcovi pomohla diskvalifikace

Praha - Všechny tři finálové závody na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze skončily českým triumfem. Bezchybné a nejrychlejší jízdy vynesly zlaté medaile kanoistům Stanislavu Ježkovi a Kateřině Hoškové, kteří byli nejrychlejší i v semifinále. O prvenství kajakáře Jiřího Prskavce rozhodla diskvalifikace původního vítěze Josepha Clarkea z Británie kvůli příliš lehké lodi. Rozhodnutí jury potěšilo i Ondřeje Tunku, který se tím posunul na třetí místo.

Stanislav Ježek
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

Úspěch domácí reprezentace umocnily závody hlídek. Trojice kanoistů i kanoistek s Ježkem i Hoškovou vyhrály a kajakáře od nejrychlejšího času v soutěži týmů dělilo na druhém místě za Poláky pouhých 34 setin.

Dvojnásobný mistr Evropy Prskavec nejprve litoval dotyku v brance, protože jen kvůli dvousekundové penalizaci se zařadil až za Clarkea. Kolem britského závodníka ale vzápětí začal shon u vážení lodí, protože se ukázalo, že má o zhruba deset dekagramů lehčí kanoi oproti pravidlům.

Po změně pořadí se mezi Prskavce a Tunku vklínil jen úřadující mistr světa a Evropy Francouz Boris Neveu. Páté místo obsadil předloňský mistr světa z Prahy Vavřinec Hradilek. "Je mi to trochu líto, protože takovéhle vítězství tolik netěší, když se rozhoduje až po závodu u rozhodčích," řekl Prskavec. "Taková chyba by se mu stávat neměla, nechápu, že si to nepohlídá. Na vodě to neudělalo vůbec nic," dodal.

Tunka musel dlouho čekat, než se dozvěděl, že se při pátém startu ve Světovém poháru poprvé dostal na pódium. "Není to takové, jako kdybych dojel a věděl, že mám medaili, ale až půjdu na vyhlášení a všichni mi budou tleskat, to bude dobré," uvedl tréninkový parťák Prskavce. "Já jsem s tím po jízdě moc nepočítal, výsledek se dvěma šťouchy nebyl až tak dobrý, dost mě to překvapilo. Ale šťouchali všichni. Čistý čas jsem jel dobrý, s tím jsem byl spokojený. Dole už jsem docela riskoval," řekl.

Hradilek se o lepší výsledek připravil třemi chybami. "Je do páté místo ve finále Světového poháru po ne moc povedené jízdě, i když o těch šťouchách ani moc nevím, bylo to hodně natěsno," řekl stříbrný olympijský medailista. "Ale jsem rád, je to pro mě trochu odrazový můstek do dalšího průběhu sezony," prohlásil.

Osmatřicetiletý Ježek předvedl dvě bezchybné jízdy, v té finálové ještě zrychlil a porazil o 57 setin slovinského mistra Evropy Benjamina Savšeka. Třetí skončil Brit David Florence, druhý český finalista Tomáš Rak byl desátý. Ježek potvrdil skvělou formu z květnového mistrovství Evropy, kde vyhrál kvalifikaci, v semifinále byl čtvrtý, ale v závěrečné jízdě jej hrubá chyba v poslední brance připravila o medaili.

Na domácí trati si závodník pořádajícího USK Praha desáté místo z Markkleebergu štědře vynahradil a podtrhl povedený návrat do národního týmu po roční pauze. "Nebudeme si nalhávat, nejsem žádný mladý junák, který by říkal, že to všem tady nandá. Takže mě to těší hodně," prohlásil Ježek. "Vím, že mám na to jezdit ve špičce."

Světová šampionka z roku 2011 Hošková vyhrála semifinále i se dvěma dotyky v brankách a po finále byla za čistou jízdu ráda. Australanka Jessica Foxová, jež se před dvěma lety v Praze stala mistryní světa, byla pomalejší jen o 92 setin sekundy. Žádné jiné bezchybné jízdy žen dnes k vidění nebyly. Třetí byla Ana Satilová z Brazílie, Monika Jančová obsadila deváté místo.

Výsledky závodu SP ve vodním slalomu v Praze:

K1 muži: 1. Prskavec 88,74 (2 trest. sekundy), 2. Neveu (Fr.) -0,55 (2), 3. Tunka -1,92 (4), ...5. Hradilek -5,01 (6), v semifinále 12. Hilgert.

3xK1 muži: 1. Polsko (Polaczyk, Okreglak, Popiela) 99,04 (0), 2. Česko (Prskavec, Hradilek, Tunka) -0,34 (2), 3. Slovinsko -3,89 (2).

C1 muži: 1. Ježek 90,68 (0), 2. Savšek (Slovin.) -0,57 (0), 3. Florence (Brit.) -1,65 (0), ...10. Rak -7,98 (2), v semifinále 18. Mašek, 22. M. Jáně.

3xC1 muži: 1. Česko (M. Jáně, Ježek, Rak) 108,38 (4), 2. Británie -0,21 (4), 3. Německo -1,71 (4).

C1 ženy: 1. Hošková 112,43 (0), 2. Foxová (Austr.) -0,92 (0), 3. Satilaová (Braz.) -4,39 (2), ...9. Jančová -22,82 (8), v semifinále 13. Fišerová.

3xC1 ženy: 1. Česko (Hošková, Jančová, Fišerová) 141,32 (2), 2. Německo -13,17 (8), 3. Rakousko -13,65 (12).

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy