Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
M ČR rallyecross Sedlčany

Třicátník Synek dál sní o nejcennější skifařské medaili

Praha - Z vrcholných akcí vozí skifař Ondřej Synek medaile již řadu let, ze světových šampionátů jich má kompletní sadu, avšak nejcennější veslařská medaile - olympijské zlato - v jeho sbírce dosud chybí. Na letošních hrách v Londýně obhájil stříbro, na další šanci si tak vyučený zlatník musí počkat do příští olympiády v Riu de Janeiru. Jeden z nejlepších světových skifařů posledních let slaví třicetiny.

Ondřej Synek se stříbrnou medailí
zdroj: ČTK autor: Petrášek Radek

"Jestli Ondra vydrží tuhle dřinu, tak to za čtyři roky může být všechno jinak a bude zlatý," věří v úspěch svého svěřence a předloňského mistra světa trenér Milan Doleček. Ten si Synka před lety vytáhl z Brandýsa nad Labem do pražské Dukly a po dvou sezonách na dvojskifu, na němž jezdil s jeho synem Milanem, jej v roce 2005 definitivně přesadil do skifu. Brzy se potvrdilo, že to byl šťastný krok.

Synek se při své skifařské premiéře na mezinárodní scéně uvedl vítězstvím na světovém poháru v Etonu, na následném mistrovství světa v Gifu si dojel pro bronz. Od té doby se z vrcholné akce nikdy nevrátil s prázdnou, předloni se díky triumfu na MS v Hamiltonu stal premiérovým českým mistrem světa v olympijské veslařské disciplíně. V témž roce ovládl i všechny ostatní závody a byl zvolen nejlepším veslařem světa.

Vítězství trojnásobného vítěze domácí ankety Posádka roku bylo o to cennější, že dokázal porazit skifařského fenoména posledních let Mahého Drysdala na jeho domácí půdě. Novozélanďan se ale poučil a na loňském světovém šampionátu v Bledu i na letošní olympiádě v Londýně svému největšímu rivalovi porážku oplatil.

"Jako malý jsem zkoušel spoustu sportů. Hrál jsem taky fotbal, ale byl jsem kopyto. U veslování jsem zpočátku zůstával hlavně kvůli partě, první úspěchy se začaly dostavovat až po pěti letech," popsal své začátky Synek. V roce 2002 dokázal jako první tuzemský závodník po 14 letech porazit na skifu legendárního Václava Chalupu, jenž tehdy prohlásil: "Ondra ukázal, že je dobrým skifařem, a pokud na sobě bude dál pracovat, mohl by být kvalitním veslařem."

Již o rok později získal Synek díky bronzu z mistrovství světa v Miláně svou první velkou medaili, tehdy ještě na dvojskifu s Dolečkem mladším. Po přechodu na skif cenné kovy rychle přibývaly, na ME 2007 v Poznani přispěl i ke zlatu osmy.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy