Následuje
Studio fotbal - Extra

Trenér? Ohrožený druh a hamburger mezi vedením a hráči, říká Haník

Již poosmé dojde na vyhlášení ankety nejlepší trenér roku. Jakou prestiž vlastně má taková cena a jaké kvality musí mít dobrý trenér? Ve Sportovních zprávách diskutuje trenérská badmintonová legenda Petr Lacina a Zdeněk Haník, místopředseda Českého olympijského výboru.

Zdeněk Haník
zdroj: ČTK autor: Kateřina Šulová

Anketa Trenér roku napíše už ve čtvrtek šestého února své osmé pokračování. "Začínali jsme na koleně, ale dnes anketa nabyla mimořádného společenského významu. Jsme o řádný kus dál ve smyslu prestiže," míní Haník. Vzápětí popisuje nelehké osudy koučů.

"Trenér je v podstatě jako hamburger mezi dvěma houskami, z jedné strany vedení a z druhé hráči. Je to ohrožený druh. Vzpomínám si, že když Slavia vyhrála titul pod trenérem (Jaroslavem) Šilhavým, tak na první stránce (novin) bylo šampaňské a hráči, on měl jen malý titulek vzadu," doplňuje Haník.

"Když byl ale problém, tak byl on na první stránce. Tenhle ohrožený druh potřebuje podporu," zastává se ohrožené sportovní profese Haník. Ankety Trenér roku si koučí cení. Letos má navíc i svou Síň slávy, do které vstoupí Petr Lacina.

Posunuli jsme se dál ve smyslu prestiže, říká Haník o anketě Trenér roku

"Pro mě to je nejen pocta, ale také obrovské překvapení. Opravdu jsem to nečekal. Badmintonu jsem věnoval čtyřicet let života. Viděl jsem mnoho hezkého, na což se nejraději vzpomíná. Nejvíc mě potěšilo, když jsem trénoval svoje dcery," vzpomíná Lacina.

Obě dosáhly velkých úspěchů. "Jedna z nich získala bronzovou medaili na akademickém MS, druhá byla první olympioničkou v badmintonu," těší Lacinu. "Kromě toho jsem měl to štěstí, že když jsem končil, tak tu byla velká badmintonová hvězda Michal Malý. Takový talent se narodí jednou za padesát let," dodává.

Kdo bude letošním nejlepším trenérem, se dozvíme na ceremoniálu. Vyhlášeno bude více kategorií. "Vyhodnocuje se trenér roku v individuální i týmové kategorii. Důležité je, že hlasují pouze trenéři. Hlasuje se přes internet," popisuje Haník.

Připravuje se i anketa Trenérka roku. "Chystá se na jaro, na starosti ji má komise žen," dodává Haník.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy