Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Švindl ve hře gentlemanů s "českým" podpisem. Šachista Rausis podváděl na záchodě

Český šachový velmistr Igor Rausis má z ostudy kabát. Na turnaji ve Štrasburku byl na záchodě přistižen, jak analyzuje svou právě hranou partii na mobilním telefonu. K porušení pravidel se osmapadesátiletý ukrajinský rodák, který v minulosti reprezentoval Lotyšsko či Bangladéš, přiznal a oznámil konec kariéry. Informoval o tom server Lidovky.cz.

Ilustrační foto z šachového turnaje
zdroj: DPA autor: Felix König

"Bohužel, nemám žádnou zbraň na svou obranu. Ve čtvrtek večer jsem byl záběrem kamery přistižen, jak držím v ruce telefon během rozehrané hry. Nyní zaplatím nejvyšší cenu za porušení šachových pravidel," řekl serveru Rausis, který je v současnosti v českém žebříčku druhý za dlouholetou domácí jedničkou Davidem Navarou.

"Omluvil jsem se pořadatelům, že jsem svým chováním zničil regulérnost jejich turnaje. Podepsal jsem prohlášení, že jsem vinen v plném rozsahu. Samozřejmě také můžu slíbit, že ukončuji kariéru," uvedl Rausis, který má lotyšské kořeny.

Podle generálního ředitele mezinárodní federace Emila Sutovského se bude případem zabývat nejen etická komise FIDE, ale také francouzská policie.

"Lituji toho, co jsem udělal. Dostanu nejspíš doživotní trest zákazu činnosti, naprosto jsem si poničil své jméno a zničil jsem také důvěru všech svých kolegů a přátel," řekl šachista.

Je nám líto, video expirovalo.
Šachista Rausis se po podvádění přiznal a ukončil kariéru

Rausis zaznamenal velký výkonnostní vzestup až po 40. narozeninách a odborníci i soupeři ho dlouho podezřívali z podvádění. "Spousta hráčů i expertů o něm říkala, že hraje jako robot. Takové zlepšení v tomto věku bez podvádění je nemyslitelné. Proto jsme podali podnět nejen k FIDE, ale se situací jsme obeznámili i jeho klub – Beskydskou šachovou školu," řekl předseda českého svazu Viktor Novotný.

Z podvodu se však podařilo Rausise usvědčit až nyní. Kvůli podezřelým výkonům ho svaz odmítal nominovat na reprezentační akce. "Pana Rausise jsme donutili k tomu, aby podal žádost k FIDE, že chce změnit občanství a reprezentovat jinou zemi," dodal Novotný. V minulosti hrál Rausis za Lotyšsko a Bangladéš.

V současnosti je na 53. místě žebříčku FIDE a je nejstarším hráčem v první stovce. Hodnocení má 2686 poté, co si ho v posledních šesti letech neustále navyšoval.

Podobný případ řešila FIDE v roce 2015, kdy byl při podvádění s mobilním telefonem přistižen gruzínský šachista Gaioz Nigalidze, který podezřele často odcházel během turnaje v Dubaji na toaletu. Nyní třicetiletý hráč přišel o titul velmistra a dostal zákaz startů na tři roky.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy