Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
HC ROBE Zubří - SKKP Handball Brno

Sportovcem roku se můžou stát Pastrňák, Vondroušová nebo Perušič se Schweinerem

V nejlepší desítce ankety Sportovec roku nechybí bývalý vítěz David Pastrňák, wimbledonská vítězka Markéta Vondroušová či mistři světa v plážovém volejbalu Ondřej Perušič a David Schweiner. Naopak chybí obhájkyně prvenství Ester Ledecká. Vítěz bude vyhlášen 21. prosince.

Markéta Vondroušová
zdroj: Reuters autor: Toby Melville

Pastrňák může navázat na prvenství z roku 2020. Vedle útočníka Bostonu, jenž letos poprvé v kariéře překonal v NHL hranici sta bodů v sezoně, se stejně jako vloni dostali do desítky už jen oštěpař Jakub Vadlejch a tenisový pár Barbora Krejčíková, Kateřina Siniaková. Dvojice se podle pravidel ankety řadí do jednotlivců.

Poprvé v historii má mezi nejlepšími zastoupení lukostřelba, vítězstvím na mistrovství světa se o to zasloužila Marie Horáčková. Vedle ní se premiérově do druhého kola hlasování probojovaly také tenistky Vondroušová a Karolína Muchová, která prošla do finále French Open a semifinále US Open, a volejbalový pár Perušič, Schweiner.

Je nám líto, video expirovalo.
O korunu českého sportu se uchází deset jmen

Elitní desítku doplňují letošní mistři světa kanoista Martin Fuksa se snowboardcrossařkou Evou Adamczykovou a vodní slalomář Jiří Prskavec. Ve finálovém výběru je už pošesté. Ze sportů má letos nejsilnější zastoupení tenis, nejlepší fotbalista, kapitán reprezentace Tomáš Souček, skončil dvanáctý.

Lyžařka a snowboardistka Ledecká nebude moci navázat na dosavadní dvě prvenství. Obhájkyně trofeje v uplynulé sezoně zápolila se zraněním, prakticky nezávodila a od novinářů kvůli tomu tentokrát nezískala ani bod. Ve finálovém výběru chybí i předloňský vítěz ankety judista Lukáš Krpálek, kterému druhé kolo uniklo o jediné místo. Na elitní desítku ztratil 86 bodů.

Stejně jako Ledecká mezi jednotlivci se ani do finálové trojice mezi kolektivy nedostali obhájci prvenství – hokejoví reprezentanti. O vítězství se utkají stříbrní medailisté z mistrovství světa hokejistů do 20 let, "bronzové" hokejistky a smíšená atletická štafeta na 4 x 400 metrů, která mezi elitou rovněž skončila třetí. Ani jeden z této trojice týmů ještě mezi kolektivy nevyhrál.

V prvním kole ankety hlasovalo 217 členů Klubu sportovních novinářů, který letos slaví 100 let od založení. Druhé kolo potrvá do 10. prosince do 12:00. Slavnostní vyhlášení ankety se uskuteční 21. prosince v Praze tradičně v hotelu Hilton. Udělena bude i cena pro sportovní legendu, juniora roku a v kategorii oddanost sportu.

Anketa Sportovec roku 2023 – 1. kolo:

Finalisté (řazeno abecedně): Eva Adamczyková (snowboarding), Martin Fuksa (rychlostní kanoistika), Marie Horáčková (lukostřelba), Barbora Krejčíková/Kateřina Siniaková, Karolína Muchová (všechny tenis), David Pastrňák (hokej), Ondřej Perušič/David Schweiner (plážový volejbal), Jiří Prskavec (vodní slalom), Jakub Vadlejch (atletika), Markéta Vondroušová (tenis).

Další pořadí: 11. Lukáš Krpálek (judo) 369 b., 12. Tomáš Souček (fotbal) 314, 13. Martina Sáblíková (rychlobruslení) 225, 14. Markéta Davidová (biatlon) 222, 15. Barbora Strýcová (tenis) 193, 16. Tomáš Satoranský (basketbal) 144, 17. Vít Přindiš (vodní slalom) 105, 18. Artur Omarov (zápas) 98, 19. Vladimír Coufal (fotbal) 92, 20. Petr Nymburský (střelba) 73, 21. Petr Nikodém (motorismus) 58, 22. Jan Veselý (basketbal) 54, 23. Ervín Krajčovič (motorismus), 24. Martin Nečas (hokej), 25. Jiří Přívratský (střelba) všichni 52, 26. Iveta Miculyčová (cyklistika) 50, 27. Jan Kvěch (motorismus) 48, 28. Václav Chaloupka (vodní slalom) 39, 29. Fabiana Bytyqi (box) 35, 30. Tomáš Staněk (atletika) 33.

Kolektiv roku:

Finalisté (řazeno abecedně): atletická smíšená štafeta Česka na 4x400 metrů, hokejistky Česka, hokejisté Česka do 20 let.

Další pořadí: 4. baseballisté Česka 141, 5. tenistky Česka 60, 6. vodní slalomáři Česka - K1 59, 7. fotbalisté Sparty Praha 53, 8. hokejisté Třince 47, 9. ragbistky Česka - sedmičky 41, 10. tenisté Česka 28.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články