Je nám líto, video expirovalo.

Sportování v rouškách? To je přece nesmysl, zní ze svazů

Uvolnění vládních opatření se týká od čtvrtka také amatérského sportu. Samotní sportovci jsou ale z nových podmínek rozpačití, neboť vláda nařídila nošení roušek také při sportování. Některé oddíly dají místo přípravy v halách přednost kondičním tréninkům venku. Všichni vyhlížejí další změny, které by umožnily začít plnohodnotně trénovat a obnovit soutěže.

Sport v rouškách
zdroj: ČTK autor: Hájek Ondřej

Po zveřejnění změn se zdálo, že by se sport ve třetím stupni mohl vrátit k tomu, kde byl před říjnovou uzávěrou. Tehdy se soutěže organizované svazy mohly konat sice bez diváků, ale jinak bez výraznějších omezení. Oddíly se na ně mohly plnohodnotně připravovat. Vláda ale tentokrát pro sportování uvnitř nenavýšila obecný limit deseti osob a hlavně nařídila nošení roušek i při sportu.

Je nám líto, video expirovalo.
V Česku se začalo uvnitř sportovat s rouškami

To byl nepříjemný šok pro všechny ve sportovním prostředí včetně Národní sportovní agentury. "Tento parametr může dávat logiku pro epidemiology, ale z pohledu sportovních organizací to tak rozhodně není. Věřím tomu, že benefity organizované sportovní aktivity převyšují možná rizika," uvedl pro ČTK předseda Českého volejbalového svazu Marek Pakosta.

Soutěže s rouškami volejbalisté pořádat nehodlají a řada volejbalových klubů za těchto podmínek ani halové tréninky nerozjede. Místo toho svolají své svěřence alespoň ven, kde mohou trénovat celé týmy společně a bez roušek.

Na to se chystají například v dobřichovickém Sokole. "Pokud se nezmění nařízení vlády pro trénování kolektivních sportů uvnitř, je dle mého názoru kontraproduktivní s dětmi vůbec do hal chodit," uvedl tamní trenér Aleš Nečesaný. Trénink práce s míčem a nacvičování herních situací je ale v prosincových teplotách venku nemožný.

Řada volejbalových oddílů řeší také problémy s dostupností školních tělocvičen, které vzhledem k zákazu tělocviku bývají uzavřené. Jedním z nich jsou pražští Lvi. "Ředitelka neví, jestli smí tělocvičnu otevřít. Všechno je bohužel polovičaté," poznamenal tamní trenér Tomáš Pomr.

Ani hokejové kluby nebudou moci trénovat naplno. Reprezentační trenér Filip Pešán patřil k těm, kteří ministerstvo zdravotnictví vyzývali k povolení mládežnického sportu, ale nedělní rozhodnutí i jeho zaskočilo. "Nečekal jsem, že děti budou muset hrát hokej v rouškách. To je přece úplný nesmysl. To si budeme vestoje nahrávat, abychom se vůbec nezadýchali, nebo jak?" láteřil na Twitteru.

V omezeném režimu otevřou i squashisté. Jejich asociace odhaduje, že se o nějakou formu tréninku pokusí zhruba 40 procent oddílů. Musejí ale chránit zdraví svých "zarouškovaných" svěřenců.

"S dětmi trenéři maximálně budou moct na kurtu v roušce staticky trénovat techniku úderů, ale také to není rozhodně ideální varianta. Děti se chtějí po téměř dvou měsících bez organizovaného sportu hlavně hýbat," podotkl předseda České asociace squashe Tomáš Cvikl.

Obnovit činnost se chystá i řada badmintonových klubů, ale ani tam tréninky nemohou probíhat naplno. Badminton je společně se squashem oblíbeným sportem i pro rekreanty, z jejichž plateb centra žijí.

Očekávají ale mnohem menší zájem, protože hrát tyto dynamické sporty v roušce je nereálné. "Přitom právě sport a pohyb má být jednou z hlavních zbraní v boji proti pandemii a badminton je pro hodně lidí velmi oblíbenou fyzickou aktivitou," konstatoval předseda Českého badmintonového svazu Petr Koukal.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy