Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Touchdown

Skifař Synek veze zlato z MS, Knapková byla čtvrtá

Hamilton (Nový Zéland) - Osmadvacetiletý skifař Ondřej Synek se stal historicky prvním českým mistrem světa ve veslování v olympijské disciplíně. Král letošní sezony porazil na šampionátu na Novém Zélandu domácího obhájce prvenství Mahého Drysdala, třetí skončil Brit Alan Campbell. Synek věděl, že vyhraje už od začátku, bál se ale o přítelkyni, se kterou začátkem příštího týdne očekávají narození prvního potomka. V souboji žen se české skifařce Miroslavě Knapkové nepodařilo naplnit medailové ambice a skončila čtvrtá.

Synek vyhrál, co se dalo

Ondřej Synek má za sebou svůj životní rok. V letošní sezoně vyhrál osmadvacetiletý skifař všechny závody Světového poháru i mistrovství Evropy a svůj životní rok zakončil i triumfem na jezeře Karapiro. Do finále sice veslař pražské Dukly postoupil z druhého místa za Drysdalem, jenž ovládl předešlé čtyři šampionáty, ale v bojích o medaile byl nejlepší.

Skifař Ondřej Synek

"Je to sezona jako ze snu. Nikdy by mě nenapadlo, že můžu vyhrát všechny závody, ale povedlo se."

Do závodu sice nejlépe odstartoval Campbell, ale Synek vše kontroloval z druhé pozice. Po 750 metrech se dostal svěřenec kouče Milana Dolečka do čela a první místo již neopustil. Vypracoval si sekundový náskok, který v závěru zdvojnásobil a jistě si dojel pro životní výsledek.

Synek tušil, že vyhraje už před závodem

"Taktika byla jednoduchá. Být dobrý od startu do cíle. Byl to velký závod, ale po kilometru jsem věděl, že vyhraju, protože jsem cítil, že mám sílu a měl jsem dobré tempo," dodal Synek k závodu, který byl podle odborníků jedním z nejkvalitnějších skifařských soubojů v historii.

V rozhovoru pro Radiožurnál dokonce přiznal, že už před startem tušil, že vyhraje. "Bylo to hodně těžké, protože foukalo z boku, ale já jsem tušil, že to vyjde. Dobře jsem se vyspal, dobře jsem se najedl, všechno bylo prostě super," řekl rodák z Brandýsa nad Labem.

Synka znervózňoval jen stav jeho těhotné ženy. "Měl jsem strach, aby z těch nervů neporodila. Ale byla v pohodě, miminko je v bříšku," uvedl závodník, který s přítelkyní telefonicky mluvil hned po skončení zlatého finále. A hned v neděli, ještě před skončením programu, se za ní vydá zpět do Prahy. Termín porodu totiž mají na pondělí a Synek věří, že jej osobně stihne.

Záznam závodů z MS ve veslování sledujte zde (//ivysilani/210471294320002-lodni-sporty/).

Česká skifařka Knapková medailové ambice nenaplnila

Mezi ženami se tolik nedařilo Miroslavě Knapkové, která medailové ambice nenaplnila. "Její" finále skončilo nečekaným triumfem Fridy Svenssonové ze Švédska, který vyhrála systémem start-cíl. Seveřanka tak dokázala ukončit vítěznou sérii Bělorusky Jekatěriny Karstenové-Chodotovičové, která ovládla předešlé čtyři světové šampionáty a celkem má doma šest zlatých medailí z MS.

Svenssonovou a Karstenovou-Chodotovičovou doplnila na medailových pozicích domácí Emma Twiggová, Knapková byla s velkým odstupem čtvrtá. Svěřenkyně trenéra Tomáše Kacovského se dlouho držela v popředí, po startu byla druhá a ještě na mezičase 1500 metrů třetí. Poté ale nedokázala odolat ataku Twiggové a do bojů o medaile vůbec nezasáhla. Osmatřicetiletá Kastenová se ještě ve finiši snažila dojet Svenssonovou, ale nakonec byla o 18 setin sekundy pomalejší.

Boj o medaile čeká ještě dvojskif žen ve složení Lenka a Jitka Antošovy, které se ve finále představí v neděli.

Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy