Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Magazín Evropské ligy UEFA

Situace je kritická, od státu je to podraz, hlásí sportovní svazy

Za krajně neuspokojivou považují svou ekonomickou situaci sportovní svazy, které od ministerstva školství nedostanou přislíbené státní dotace na provoz a údržbu sportovišť. Umožnění čerpání dotace pouze pobočným spolkům, kterými většina klubů není, považují za diskriminační.

Sportování dětí
zdroj: ČTK/Keystone

Klubům docházejí rezervy na placení faktur za energie. Někde odkládají puštění topení, řada z nich zvažuje zavření sportovišť. Například Sportovní kluby Zlín měly podle schváleného rozdělení peněz, které podepsaly v dubnu, obdržet 750 tisíc korun.

"Budu muset sehnat peníze někde jinde, ale moc nevím, kde je vzít. Pokud nebudeme moct platit nájem, tak budeme muset některá hřiště uzavřít a lidi zde nebudou moct sportovat. To není klišé, ale holý fakt. Je to ze strany MŠMT velký podraz," uvedl jejich zástupce Jaroslav Kotala.

S půlmilionovou částkou počítala TJ Bohemians Praha, sdružující 4000 členů ve 24 sportovních odvětvích; fotbal pod její hlavičku nepatří. Jen na území Prahy provozuje tři velké sportovní areály. "My se nemůžeme vystavit do nějakého konkurzního řízení, do exekuce. Asi budeme muset nějakou halu prodat na komerční účely, aby z ní někdo pak udělal vietnamskou tržnici," poznamenal hořce představitel TJ Richard Šach.

Nepovažuje za řešení placení provozu z prostředků na program VIII, jak navrhlo ministerstvo školství. Program VIII je totiž určen na sportování dětí a mládeže a oddíly z něj hradí například platy trenérů mládeže, výjezdy mládežnických oddílů na soutěže nebo vybavení pro děti a mládež.

Netrpělivě na přislíbené finanční prostředky čeká také TJ Ostrava. "Na dotaci z tohoto programu čekáme jak na boží smilování. Dochází nám rezervy, abychom mohli uplatit faktury za elektřinu a teplo. O čtrnáct dní jsem pozdržel puštění topení. Situace je kritická," uvedl Tomáš Staníček. Za energie jeho jednota platí 300 tisíc korun měsíčně. Kvůli úsporám byli propuštěni někteří údržbáři.

Celkovou situaci v rozdělování peněz na sport na ministerstvu školství kritizoval Vlastimil Pabián z TJ Slovan Chabařovice. "Je neuvěřitelně chaotická a neodborná, aniž tomu 'pomohly' kauzy, které vyšetřuje Policie ČR. V této době, kdy už jsme připravovali žádosti na dotace příštího roku, se teprve vyřizují žádosti na Program IV, některé programy dosud nejsou uzavřené nebo vyplacené," popisoval.

Ředitel SK Jihlava Jiří Procházka se kvůli podmínkám programu na provoz obrátil dopisem na premiéra Bohuslava Sobotku. "Upírají (klubům) právo požádat o tradiční podporu, kterou čerpaly z tohoto programu minulých 20 let. Z tohoto jednání se můžeme domnívat, že byl spáchaný trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele, a uvažujeme o podání podnětu jeho vyšetření Policii České republiky," dodal.

O změně podmínek dotačního programu budou s MŠMT jednat sportovci

Sportovci budou s ministerstvem školství dál jednat o změně podmínek dotačního programu IV na provoz a údržbu sportovišť. Za současného stavu na něj nedosáhne drtivá většina klubů a tělovýchovných jednot a reálně hrozí, že budou muset svá sportovní zařízení uzavřít. Pokud se podaří vyjednat změnu, oddíly jsou připraveny žádosti podat prakticky obratem. Náměstek pro řízení sekce sportu a mládeže ministerstva Karel Kovář řekl, že další úpravu programu nevylučuje, ale zdá se mu nepravděpodobná.

"Já si myslím, že vždycky je možnost, byť jsem si skoro jistý, že všechna možná řešení, které jsme navrhovali v rámci situace, jsme probrali. A vzhledem k tomu termínu nevím, zda se nám podaří najít jiné řešení," uvedl Kolář.

Dotace na provoz a údržbu fungovaly dvacet let. Na letošek byly peníze rozděleny už v dubnu a kluby s nimi ve svých rozpočtech počítaly. Ministerstvo ale na konci září program zrušilo s vysvětlením, že byl v listopadu 2016 vypsán špatně, a pak ho vypsalo znovu.

Podle Kováře to nesouvisí s dotační kauzou, která na jaře českým sportem otřásla. "Programy prošly vnitřním auditem a vnitřní audit nám doporučil další postup z hlediska transparentní metodiky, nezkoumal samotnou výzvu," vysvětlil.

Drtivá většina klubů ale nyní na peníze nedosáhne. "Ministerstvo účelově vybralo jen úzkou skupinu, která drží deset procent sportovního majetku," poznamenal na dnešní tiskové konferenci místopředseda České unie sportu Marek Hájek.

Doufá, že se to ještě podaří napravit. Muselo by se tak stát na pokyn ministra školství, mládeže a tělovýchovy Stanislava Štecha. "Snad pan ministr najde řešení a ještě zvrátí to špatné vypsání tak, aby se program vrátil do normálu a kluby mohly o peníze zažádat," řekl Hájek.

Vzhledem k přístupu úřadu ke sportovním dotacím v letošním roce ale příliš optimistický není. "Já po té skepsi z roku 2017, která provází činnost úředníků ministerstva vůči sportu, tak tomu dávám třicet procent. Oni to klidně prostě odepíšou," poznamenal.

Na provoz a údržbu sportovišť bylo letos určeno asi 250 milionů korun. Například 25 hokejových klubů mělo dostat celkem 7,5 milionu korun. "Lední hokej je velmi náročný na údržbu, opravy a provoz. Hokej si na ty peníze vůbec nesáhne. Svaz nemá žádný majetek, nevybírá žádné přímé příspěvky od rodičů," upozornil generální sekretář hokejového svazu Milan Urban.

Sportovní svazy nemohou žádat o peníze také kvůli tomu, že nově je v podmínkách programu povinnost vybírat alespoň stokorunový členský poplatek. Svazy ale peníze od členů zpravidla nevybírají, nechávají je v klubech. Tato podmínka přitom podle nového programu musí být splněna i za rok 2016.

"Jestli někdo vymyslí v říjnu novou podmínku, že musíme v roce 2016 vybírat nějakou výši členských příspěvků, tak to nezvládneme realizovat. Nevěděli jsme o tom," upozornil předseda atletického svazu Libor Varhaník.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy