Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Masters

Šachisty Ruska vzala pod svá křídla asijská konfederace

Jak se vyhnout zákazu mezinárodních startů kvůli invazi na Ukrajinu, vymysleli šachisté Ruska. Přešli z evropské pod asijskou konfederaci. Změnu potvrdil kongres v Abú Dhabí, na němž 29 delegátů hlasovalo pro přijetí Ruské šachové federace, jeden byl proti a šest se hlasování zdrželo. Změna vstoupí v platnost od května. Ruská šachová federace to uvedla na svém webu.

Ilustrační foto z šachového turnaje
zdroj: DPA autor: Felix König

"Je to historická událost. Jedna z nejsilnějších šachových federací na světě se poprvé přesunula z jednoho kontinentu na druhý. Jsme vděčni delegátům za to, že podpořili náš přechod většinou hlasů. Svědčí to o důvěře v nás a o dobré práci, kterou naše federace odvedla," uvedl předseda Ruské šachové federace Andrej Filatov.

"Doufám v plodnou spolupráci a účast ruských týmů na kontinentálním šampionátu a v pořádání asijských soutěží v Rusku, které úspěšně pořádá turnaje na nejvyšší úrovni a má veškerou potřebnou infrastrukturu," dodal.

Šachisté stejně jako většina ruských sportovců byli po loňské invazi na Ukrajinu vyloučeni z mezinárodních soutěží. Mezinárodní federace FIDE loni v březnu potrestala velmistra Sergeje Karjakina půlročním zákazem činnosti za schvalování vojenského útoku. Už předtím federace odebrala Moskvě pořadatelství šachové olympiády a kongresu FIDE.

Navzdory pokračující ruské agresi na Ukrajině začal Mezinárodní olympijský výbor usilovat o to, aby se ruští sportovci mohli vrátit na mezinárodní scénu, například přesunem do soutěží pořádaných asijskými federacemi. MOV za to čelí kritice.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články