Následuje
VK Jihostroj České Budějovice - Trentino Itas

S kyslíkem, ale v rekordu. Nepálský horolezec zdolal všechny osmitisícovky za půl roku

Velký výkon předvedl nepálský horolezec Nirmal Purja. Zdolal všech čtrnáct osmitisícových vrcholů světa během půl roku. Před ním držel rekordní interval v tomto horolezeckém grandslamu Kim Čchang-ha z Koreje. Tomu to ale zabralo sedm let, deset měsíců a šest dnů. Na rozdíl od Nepálce to však dokázal bez kyslíkových přístrojů.

Mount Everest
zdroj: ČTK/AP autor: Kevin Frayer

Šestatřicetiletý bývalý člen britských speciálních vojenských sil zahájil svou misi s názvem Possible 14/7 výstupem na Annapurnu 23. dubna a završil ji pondělním zdoláním Šiša Pangmy. Mezitím v květnu během 48 hodin vystoupil na vrcholy Mount Everestu, Lhoce a Makalu, čímž se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů.

"Než jsem začal, každý se tomu smál," řekl Purja. "Musíte věřit ve své schopnosti a vždy zůstat pozitivní, protože někdy věci nepůjdou tak, jak byste chtěli. Pak můžete dokázat nemožné," dodal.

Nepálec Purja zdolal všechny osmitisícovky za půl roku

"Je to jedinečný milník v horolezectví, co se logistiky, diplomacie a provedení týče," řekl Ital Reinhold Messner, který všech 14 osmitisícových vrcholů zdolal v roce 1986 jako první na světě, navíc bez použití kyslíku.

"Purja dokázal něco, co už dřív slibovalo několik horolezců ze Západu, ale většina z nich s tím ani nezačala," dodal pětasedmdesátiletý Messner, jemuž dobytí Koruny Himálaje trvalo šestnáct let.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy