Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Rusko neuspělo s odvoláním k arbitráži. Jeho olympijský výbor má stále pozastavené členství v MOV

Sportovní arbitrážní soud (CAS) zamítl odvolání Ruského olympijského výboru proti pozastavení členství v Mezinárodním olympijském výboru (MOV) kvůli začlenění svazů z anektovaných ukrajinských území. 

Ruský olympijský výbor v Moskvě
zdroj: Reuters autor: Evgenia Novozhenina

Ruský olympijský výbor byl suspendován 12. října pár dní poté, co jednohlasně schválil přijetí sportovních organizací z Doněcké, Chersonské, Luhanské a Záporožské oblasti. Tím však podle MOV porušil olympijskou chartu.

Svazy z okupovaných území totiž spadají pod Ukrajinský olympijský výbor, jehož územní celistvost, jak ji definuje olympijská charta, Rusko porušilo. Proto má do odvolání pozastavené členství, což mimo jiné znamená, že nedostane od MOV peníze.

Rusko se suspendaci pokusilo zvrátit u CAS, ten však podpořil rozhodnutí MOV. Ruský olympijský výbor má nyní třicet dní na to, aby se případně proti verdiktu sportovní arbitráže v Lausanne odvolal k federálnímu švýcarskému soudu.

"Toto rozhodnutí CAS je dalším důkazem, že občanská a sportovní diskriminace namířená proti Rusům narostla před olympijskými hrami v Paříži do bezprecedentních rozměrů," uvedl v reakci Ruský olympijský výbor (OKR). Zda využije možnosti odvolání k federálnímu soudu, neuvedl.

Jak už MOV dříve uvedl, suspendace nemá vliv na účast ruských sportovců na olympijských hrách v Paříži. MOV po invazi Ruska na Ukrajinu před dvěma lety vyzval k vyloučení Rusů a Bělorusů ze všech soutěží, loni v prosinci však oznámil, že ve Francii mohou jednotlivci startovat jako neutrální sportovci za splnění určených podmínek.

Ruský olympijský výbor nicméně zopakoval svá dřívější tvrzení, že systém neutrálních sportovců obsahuje "ponižující kritéria" a že sportovci riskují porušování ruských zákonů, pokud by s nimi souhlasili. "Verdikt CAS potvrdil, že ruský olympijský tým, ruští sportovci a funkcionáři se nezúčastní olympiády v Paříži. Stejně tak vyloučil jakoukoli spolupráci Ruského olympijského výboru se sportovci, které MOV uznává jako ty, kteří splnili kritéria takzvané neutrality," sdělil OKR.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články