Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
L'Etape Czech Republic by Tour de France

Rusko může přijít o dvě olympiády. Komise WADA navrhuje čtyřletý distanc

Kvůli aféře se zmanipulovanými daty z moskevské laboratoře Ruské antidopingové agentury (RUSADA) může přijít tvrdý trest. Kontrolní komise Světové antidopingové agentury WADA doporučila, aby ruští sportovci nesměli závodit na velkých akcích pod svou vlajkou čtyři roky, tedy ani na olympijských hrách v Tokiu 2020 a na zimních hrách v Pekingu o dva roky později. Výkonný výbor WADA se bude doporučením komise zabývat na svém zasedání 9. prosince v Paříži.

zdroj: Reuters autor: Fabrizio Bensch

Jaký bude verdikt? Předseda kontrolní komise Jonathan Taylor už dříve německé televizi ARD řekl, že očekává, že výkonný výbor návrhům vyhoví.

Trest by se mohl týkat i petrohradských utkání na fotbalovém Euru

K doporučeným trestům patří také zákaz pořádání velkých sportovních akcí na ruském území po dobu čtyř let. Rusko se o jejich organizaci nesmí ucházet a odebrány mu mohou být už udělená pořadatelství, "pokud to není z právních či praktických důvodů vyloučeno".

To by se teoreticky mohlo týkat i mistrovství Evropy ve fotbale v příštím roce, na němž má hostit čtyři zápasy Petrohrad. V druhém největším ruském městě se má také hrát v roce 2021 finále fotbalové Ligy mistrů.

Součástí trestu pro Rusko má být i to, že světových akcí se nebudou smět účastnit ani jeho funkcionáři a státní představitelé. Sportovci na nich budou moci podobně jako na loňských ZOH v Pchjongčchangu či na atletických MS startovat pouze pod neutrální vlajkou, pokud splní antidopingové podmínky.

Kauza se táhne už přes pět let

Navrhované sankce jsou pokračováním kauzy státem organizovaného systematického dopingu, která se táhne už od olympijských her v Soči v roce 2014. RUSADA měla od roku 2015 do loňského září zastavenou činnost a součástí loňské dohody o podmínečném zrušení trestu bylo předání dat z moskevské antidopingové laboratoře. Ta WADA získala po delších průtazích až na začátku tohoto roku, i přes nedodržení dohodnutých termínů ale suspendaci RUSADA neobnovila.

Při ověřování stažených souborů došla vyšetřovací komise k závěru, že údaje vykazují nesrovnalosti při porovnání s daty, které WADA získala už v roce 2017 od informátora. Světová agentura zjistila, že poslední úpravy dat se odehrály v prosinci a lednu, kdy Rusko otálelo s jejich předáním. WADA od údajů očekávala, že pomohou objasnit dopingové případy ruských sportovců z minulosti.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články