Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS 2019 Nizozemsko

Rozvážejí jídlo, darují roušky i brýle nebo sázejí stromky. Sportovci pomáhají na vícero frontách

Fotbalisté, cyklisté, hokejisté, lyžaři nebo i jezdci endura. Sportovci napříč republikou i celým světem pomáhají v těžkých časech, jak se jenom dá. Martin Šonka přepravuje letadlem zdravotnický materiál, fotbalové hvězdy darují miliony, nejeden evropský klub dal k dispozici svůj stadion, bikeři nebo fotbalisté rozvážejí jídlo po nemocnicích či policejních stanicích.

zdroj: ČTK/AP

"Hokej nám samozřejmě velmi chybí a jsme rádi za jakoukoliv jinou aktivitu. Když je to navíc takto prospěšná aktivita, neváhali jsme ani chvíli a pustili se do práce," uvedl liberecký útočník Michal Bulíř.

Hokejisté Liberce nejdříve začali rozvážet potraviny seniorům a teď i roušky. Podílí se na distribuci 100 000 kusů jednorázových ústenek z netkané textilie nejrůznějším institucím ve svém kraji.

Fotbalisté Plzně zase vozí obědy z klubové restaurace strážníkům. Jako první se zapojili brankář Aleš Hruška s trenérem gólmanů Matúšem Kozáčikem, v úterý je následoval hlavní kouč Adrián Guľa se středopolařem Pavlem Buchou a ve středu další záložník Jan Kopic a asistent Marek Bakoš.

Hokejové Vítkovice se zapojily do projektu Celé Česko šije. "Dali jsme k dispozici klubové auto i s řidičem pro rozvoz materiálu švadlenkám, sběr hotových roušek a jejich distribuci na místa, kde jsou roušky zapotřebí," uvedl šéf klubu Petr Handl. S ním předal ostravské radnici 1000 ústenek kapitán Jan Výtisk.

Soupeřka Ester Ledecké vozí lidem ohroženým koronavirem nákupy

"Zatímco my bojujeme pouze s omezením našich obvyklých zvyků, jiní bojují o přežití," uvedla německá snowboardistka Selina Jörgová, která ve spolupráci s charitou doručuje základní potřeby.

"Jen zřídka jsem zažila tolik vděku, jako když jsem donesla paní E. (která už je devět týdnů zavřená doma!) její balíček do třetího patra a ona se mě ptala, jestli bych mohla přijít i příští týden," dodala stříbrná medailistka z olympijských her v Pchjongčchangu.

Anna Gasserová
zdroj: Reuters autor: KIM HONG-JI

Rakouská snowboardistka Anna Gasserová zase věnuje na dobrou věc sbírku svých lyžařských brýlí. Jako ochranné prostředky tak budou mimo jiné sloužit ty, v nichž Gasserová v roce 2018 triumfovala na olympijských hrách v Pchjongčchangu v disciplíně Big Air.

Na druhé straně světa úřaduje fotbalový mistr světa Dunga

Kapitán brazilských mistrů světa z roku 1994 Carlos Dunga zajistil pro chudé obyvatele Porta Alegre dodávky potravin a spolu s několika místními fotbalisty dokonce pomáhal nakládat krabice se zeleninou a ovocem.

"Víme, že ve favelách je hodně lidí, kteří nepracují, a tak nemají na jídlo. Proto jsem zavolal kamarádům, se kterými chodím hrát fotbal, a domluvili jsme se, že s tím něco uděláme," řekl.

Maurizio Sarri
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst/www.imagephotoagency.it

Finančně pomohlo už nemálo světoznámých fotbalistů, celých klubů nebo i funkcionářů. Kupříkladu šéf anglické Asociace profesionálních fotbalistů Gordon Taylor věnoval 500 000 liber na podporu národního zdravotního systému (NHS) prostřednictvím nadace, kterou založili hráči Premier League.

Trenér Juventusu Turín Maurizio Sarri zase daroval svému domovskému městu Figline Valdarno v Toskánsku rovnou 4000 roušek. Prostředky na pořízení ochranných pomůcek nasbíral jednašedesátiletý italský kouč společně se svou rodinou a přáteli.

Vítězka Světového poháru se stará o nemocnou matku

Situace v Itálii je delší dobu kritická. Počet obětí nemoci COVID-19 překonal hranici 17 tisíc. V pečovatelku na plný úvazek se nyní proměnila vítězka Světového poháru ve sjezdovém lyžování Federica Brignoneová, která se stará o svou nemocnou matku. Osmapadesátiletá Maria Rosa Quariová, rovněž bývalá lyžařka, je nyní v domácím ošetřování, předtím ale musela strávit pět dní v nemocnici v severoitalské Aostě.

Federica Brignonenová
zdroj: Reuters

"Federica je moje zdravotní sestřička, stará se mi o léky. Když se můj stav zhoršil, museli jsme volat sanitku, protože jsem v noci nemohla dýchat. Pět dní se o mne v nemocnici starali andělé, jejichž tváře jsem nikdy neviděla," popsala Quariová hospitalizaci mezi zdravotníky s rouškami.

Pomoc cennými artefakty

Svou "troškou" do mlýna přispěje i bývalý španělský cyklista Alberto Contador. Rozhodl se podpořit finančně španělskou pobočku Červeného kříže. Pomůže částkou, za niž bude vydraženo kolo, na kterém jel v roce 2011 Giro d'Italia a pak i Tour de France.

A třeba Rafael Nadal podpoří stejnou organizaci prodejem trička, v němž loni dobyl již dvanáctý triumf na French Open.

Nebojuje se jen s koronavirem

Sportovci nemohou pracovat a ani jejich příprava není zdaleka jednoduchá. Volný čas tak využívají různě. V době mimořádných opatření shánějí Lesy České republiky pomoc po kůrovcové kalamitě. Na 4600 stromků se v Jizerských horách rozhodli vysázet loňský mistr Evropy ve třídě 250 čtyřtakt Patrik Markvart a další endurový jezdec Daniel Polák.

"Denně zvládneme vysázet nějakých 500 až 800 stromků," prozradil Markvart, který stejně jako kolegové zatím marně vyhlíží začátek sezony.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy