Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Velká cena primátora hl. m. Prahy

Recept na evropské zlato? Dal jsem si šlofíčka, prozrazuje Ondra

Semifinálová cesta byla pro čerstvého mistra Evropy v lezení na obtížnost Adama Ondru tak náročná, že si před tou finálovou musel dopřát krátký spánek. Doplnění energie a techničtěji nastavená trasa mu dopomohly k zisku druhé medaile na šampionátu v Mnichově. Po bronzu z boulderingu a zlatu v obtížnosti může český lezec urvat cenný kov i v této dvojkombinaci, která je jako budoucí set pro olympijské hry naplánovaná na čtvrtek. Ještě předtím si ale Ondra odskočí odpočinout domů za rodinou.

Semifinále bylo pro Ondru mimořádně náročné. "Nelezlo se mi dobře od začátku. Představoval jsem si tu cestu trošku jinak. Začátek nebyl tak náročný, ale čekal jsem, že bude malinko lehčí. Udělal jsem tam několik chyb, což mě trošku rozhodilo, dostal jsem se do nervozity, nebyl jsem v tom správném mentálním rozpoložení. A posledních deset kroků už jsem bojoval o holej (život). A únava po takovém dlouhém boji, kdy minutu v kuse bojujete o každý krok, je větší, než když pořád lezete a najednou vás těžší krok shodí," popisoval.

Byl tak unavený, že se bál, že bude ve finále mezi posledními. "Tak jsem si tu lehl, dal jsem si šlofíčka, pořád jsem se cítil úplně strašně, ale postupně jsem se probouzel. Hlavně mi pomohlo, když jsem na prohlídce viděl, jaká ta cesta je, že by se mi mohla líbit. To mě nakoplo zpátky. A když už jsem šel na svoji cestu, tak jsem věřil, že by to mohlo být dobré," vyprávěl Ondra.

V kritickém momentu v konci jeho vystoupení mu pak scházely síly. "Ten krok byl hodně náročný. Bylo myšleno jít do dalšího chytu pravou, to jsem věděl, že už neudělám, takticky jsem zvolil, že tam půjdu levou, aby se mi počítal aspoň ten další chyt, ale najednou to vyplo a byl jsem ve vzduchu. To mě trošku mrzelo, protože jsem myslel, že Jakob Schubert spadne stejně a vyhraje díky lepšímu semifinále," řekl.

Vítěz semifinále Schubert ho ale nakonec nepřekonal. "Nakonec rozhodla hlava, kdy se bál v jednom místě zariskovat. Když jsem se na něho koukal, tak první půlku lezl opravdu suverénně a v klídečku. Ale v jednom místě se bál stoupnout na jeden dost nejistý stup. Nakonec to vyřešil jinak, daleko fyzičtěji, daleko silověji, ztratil hodně sil a pak už začal hodně bojovat. V ten moment už jsem věřil, že by to mohlo vyjít," vrátil se Ondra k okamžikům, kdy zespodu sledoval soupeře.

Čekání na chybu lezeckého kolegy nemá rád. "Je to úplně strašný, nesnáším to. Proto vždycky preferuji semifinále vyhrát, abych byl tohohle ušetřen," podotkl s úsměvem. Po finále a slavnostním vyhlášení byl viditelně nabitý energií. "Kdybych byl ve finále osmý, tak bych vypadal výrazně jinak. Ale energie po finále je velká, myslím, že mi pomůže v regeneraci v dalších třech dnech a přípravě na další závod v kombinaci," pochvaloval si.

Předtím ale na chvíli opustí dějiště mistrovství Evropy. "Teď mám vlastně tři dny pauzy a Mnichov není až tak daleko, takže zítra ráno jedu za rodinou a vracím se až za další dva dny těsně před kombinací. V domácím prostředí si odpočinu určitě lépe a zapomenu, že jsou nějaké závody, a pak si sem narychlo přijedu znovu zazávodit," přiblížil plány.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články