MS smíšených dvojic 2024 Švédsko

Prskavec a Hošková si dojeli v Troji pro druhá místa, hlídka má bronz

Praha - Kanoistka Kateřina Hošková a kajakář Jiří Prskavec vybojovali na světovém poháru v pražské Troji druhá místa. Lepší než Hošková byla jen Australanka Rosalyn Lawrenceová, Prskavec se musel sklonit před výkonem Němce Hannese Aignera. Kanoista Vítězslav Gebas skončil pátý. Medaili vybojovala i trojice Jiří Prskavec, Vít Přindiš a Ondřej Tunka v závodě hlídek, Češi skončili za vítězným Německem a druhou Itálií.

Jiří Prskavec
zdroj: ČTK autor: Martin Salajka

V kategorii kajakářů postoupili do boje o medaile dva čeští závodníci – z druhého místa vítěz kvalifikace Přindiš, z pátého Prskavec. Zatímco Přindišovi rozhodčí ve finále přiznali 50 trestných sekund za neprojetí branky a odsoudili ho k osmému místu, jeho reprezentační kolega si dojel pro stříbro.

Prskavec jel na riziko

"Byl jsem před jízdou hrozně nervózní," přiznal Prskavec. Měl dotek hned na druhé brance a pak začal riskovat. "Věděl jsem, že musím jet ještě víc na riziko než normálně, což se mi celkem dařilo. Pak jsem přijel k hlavní tribuně a diváci byli jako vždycky úžasní. Hnali mě do cíle, tak jsem se to snažil hlavně moc nepokazit," vyprávěl. "Furt jsem to tam drtil, takže druhé místo je obrovská spokojenost. Akorát doufám, že se mi tady v Troji podaří už někdy i vyhrát," řekl druhý muž loňského MS v Praze.

Vicemistr Evropy a druhý muž úvodního závodu SP v Londýně Přindiš už na začátku trati cítil, že není jeho den. "Nasedl jsem na horší vodu hned na začátku. Nevím, jestli to stoupalo nebo jestli branky upravovali, ale dvojka a trojka byly níž, tak jsem trochu znervózněl a nejelo mi to. Loď se strašně bořila, a to nesnáším," podotkl. "Pak jsem zariskoval, ale nepřišlo mi, že to bylo přehnané, trochu mě překvapilo, že jsem dostal padesátku," přiznal muž, jehož čekají v týdnu stánice.

Janu Vondrovi unikla finálová účast o jednu příčku, Ondřej Tunka mohl litovat těsného neprojetí jedné branky, skončil devětadvacátý.

Z trojice českých závodnic se do finále závodu kanoistek probojovala jen Hošková, která v semifinálové jízdě zajela čtvrtý čas. Ve finále se ještě zlepšila a vybojovala stříbro. "Jsem ráda za druhé místo. Doufám, že v tomhle tempu budu pokračovat a že na MS to završím zlatem," řekla bezprostředně po závodu šťastná Hošková.

Australanka Rosalyn Lawrenceová byla o 7,28 sekundy rychlejší. Suverénně nejrychlejší čas zajela její favorizovaná krajanka Jessica Foxová, ale kvůli 50 trestným sekundám za neprojetí branky byla klasifikována až jako osmá. Monika Jančová skončila v semifinále těsně na první nepostupové pozici, Martina Satková dojela v semifinále se ztrátou sedmnáctá.

Gebas litoval dvou šťouchů

Druhé letošní finále si vyjel kanoista Gebas. Podobně jako Hošková pronikl mezi elitní desítku jako jediný z českých zástupců, zajel devátý čas. Finále jel rychle, ale o medaile jej připravily penalizace. Při čisté jízdě by bral zlato, se čtyřmi sekundami navíc za dva dotyky branek ale skončil až pátý. I s jednou chybou zvítězil zkušený Slovák Michal Martikán, dvojnásobný olympijský vítěz. Nejrychlejší čas zajel Slovinec Benjamin Savšek, ale se třemi "šťouchy" skončil třetí za úřadujícím mistrem světa Davidem Florencem z Británie.

"Ty dva doteky mě samozřejmě mrzí, ale šel jsem do toho naplno," prohlásil Gebas. Měl trochu i smůlu, protože třetí ve větru houpající se branku trefil lehce lodí. "A na té jedenácté mě voda vzala trochu víc, než jsem čekal," litoval. Jan Mašek skončil třináctý, Lukáš Rohan dopadl ještě o deset pozic hůře.

Po semifinále se rozhodlo, že v kategorii kanoistů se pojede dodatečná nominace o dvě místa v reprezentaci pro druhou polovinu sezony s vrcholem na mistrovství světa v americkém Deep Creeku. Mašek se ani na čtvrtý pokus nedostal do finále vrcholné akce, čímž nesplnil nominační podmínku. O své místo bude muset v polovině července bojovat v dodatečné nominaci v Českých Budějovicích. Do hry o místo v týmu se tak zpětně dostává i dlouholetá opora Stanislav Ježek.

Výsledky SP ve vodním slalomu v Praze

Muži:

C1: 1. Martikán (SR) 93,56 (2 trest. sekundy), 2. Florence (Brit.) 95,43 (2), 3. Savšek (Slovin.) 95,59 (6), ...5. Gebas 96,73 (4), v semifinále 13. Mašek 99,65 (4), 32. Rohan (všichni ČR) 107,21 (8).

3xC1: 1. ČR (Gebas, Mašek, Rohan) 109,37 (2), 2. Německo 109,90 (0), 3. Velká Británie 110,02 (0).

K1: 1. Aigner (Něm.) 87,16 (0), 2. Prskavec (ČR) 90,35 (2), 3. Smolen (USA) 92,06 (4), ...8. Přindiš 142,47 (52), v semifinále 11. Vondra 92,37 (2), 29. Tunka (všichni ČR) 139,63 (50).

3xK1: 1. Německo 102,59 (2), 2. Itálie 103,07 (2), 3. ČR (Přindiš, Prskavec, Vondra) 104,99 (6).

Ženy:

C1: 1. Lawrence (Austr.) 117,19 (2), 2. Hošková (ČR) 124,47 (2), 3. Cchen Nan-čchin (Čína) 128,30 (6), ...v semifinále 11. Jančová 137,83 (4), 17. Satková (obě ČR) 213,41 (56).

3xC1: 1. ČR (Hošková, Jančová, Satková) 152,67 (6), 2. Čína 178,12 (14), 3. Velká Británie 229,54 (66).