Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
STRABAG Cup 2020 Zadov

Pokerový zázrak Staszko jde za svým snem a věří ve vítězství

Třinec - Pětatřicetiletý pokerový hráč z Třince Martin Staszko zahájí v pondělí svou cestu za snem. Zamíří totiž do Las Vegas, kde bude od 6. do 8. listopadu bojovat ve finále prestižního turnaje November Nine. Už nyní z něj účast u finálového stolu udělala milionáře. O dalších 150 milionů ale bude ještě bojovat. A bránu k nim má otevřenou ze všech devíti finalistů nejvíce. Je na průběžném prvním místě s velkým náskokem před svými soupeři.

Martin Staszko
zdroj: ČTK autor: Petr Sznapka

"V pokerovém světě se můj úspěch dá přirovnat k tomu, co dokázali naši hokejisté na zimní olympiádě v Naganu. A pokud v hokejové terminologii zůstaneme, tak můj současný stav je, jako bych vedl po první třetině finálového zápasu rozdílem jednoho gólu," dodal. Výhodu vidí především v náskoku, který má proti konkurentům.

Na začátku turnaje před ním bude v žetonech na stole ležet 40 milionů korun. Pokud chce vyhrát, musí získat dalších 110 milionů. K pokeru se přitom dostal teprve před čtyřmi lety a na profesionální úrovni jej hraje od loňského května. Vydělal si už tolik, že letos mohl zaplatit 10 000 dolarů za účast na prestižním turnaji, na jehož finále se nyní připravuje.

Ilustrační foto
zdroj: ČTK autor: Petr Sznapka

"Peníze vydělané prací bych do pokeru nikdy neinvestoval," svěřil se absolvent Vysoké školy báňské v Ostravě, který před přechodem k profesionálním hráčům pokeru pracoval v automobilce v Nošovicích u Frýdku-Místku. "Ochod z práce bylo těžké rozhodnutí. Nebál jsem se neúspěchu. Už tenkrát jsem kartami vydělával více než prací. Ale měl jsem svou práci rád. Bál jsme se i ztráty kontaktu s lidmi. Přece jen jsem tam měl hodně přátel a kamarádů," vysvětlil.

Přes vyhrané miliony stále skromný

Peníze, které vydělal a snad ještě vydělá v listopadu v Las Vegas, chce investovat z velké části zpět do pokeru a cestování. "Něco si odložím pro budoucnost. Za zbytek chci ale cestovat a objíždět turnaje v zahraničí. Možná tak částku ještě zvýším. Možná o peníze přijdu," řekl s úsměvem.

Ve svém posledním velkém turnaji za sebou nechal téměř sedm tisíc dalších hráčů. Svůj úspěch vidí v tom, že dokáže hrát hodně opatrně i naopak hodně agresivně. Tím mate soupeře, pro které je jeho hra nečitelná. "Dokážu se kontrolovat a plynule přecházet od riskování do klidné hry," řekl. Hodně mu pomáhá i psychologie, kterou se zabývá. Studuje gesta i mimiku lidí, jež také mnohé prozradí. "Někdy to pomůže hodně. Jindy zase vůbec," přiznává.

Martin Staszko:

"Chci vyhrát. Jsem si téměř jistý, že skončím do pátého místa. Může se ale stát, že už nikoho neporazím a zůstanu devátý. I to je ale pro mě velký úspěch."

Nejvíce ale sází na logické a analytické myšlení. Ve chvíli dokáže odhadnout, jakou kombinaci karet má soupeř a jaké má proti němu šance on s tou svou. To mu napoví, zda má přihodit, vyčkávat či hru včas vzdát. "Většinou jsem v těchto odhadech hodně přesný," uvedl.

Staszko: Mé šance jsou dobré

Do turnaje, který je mezi hráči považován za neoficiální mistrovství světa, vstupuje jako jeden z favoritů. Některé sázkové kanceláře jej dokonce označují za favorita hlavního. Staszko s tím ale problémy nemá. "Mé šance jsou dobré," svěřil se nezadaný muž, který doufá, že ve světě pokeru najde i lásku. "Asi ne mezi hráčkami. Těch je málo a některým je i přes osmdesát let," řekl s úsměvem. Hledat bude spíše mezi krupiérkami či servírkami.

Ilustrační foto
zdroj: ČTK autor: Petr Sznapka

Staszko půjde do rozhodujících bojů v nejlepší výchozí pozici, dosud nashromáždil 40,175 milionu chipů. Za ním následuje Ir Eoghan O'Dea s 33,925 milionu chipů. U finálového stolu se sejde pestrá společnost, jejich dalšími soupeři budou hráči z USA, Belize, Ukrajiny, Británie a Německa. Absolutní vítěz získá prémii 8,7 milionu dolarů (150 milionů korun), nejhorší účastník devítičlenného finále si přijde na 782 000 dolarů (13,4 milionu korun).

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy