Následuje
FIS magazín SP

Podpora sportu není koncepční, vadí Babišovi. Plánuje změny

Praha - Návrh ministerstva financí na zvýšení zdanění hazardu se dotkne i přehodnocení podpory sportu (více čtěte zde). Namísto Českého olympijského výboru (ČOV) by mělo peníze na sport nově rozdělovat ministerstvo školství. Návrh by měl přinést až o šest miliard korun více než dosud, uvedl ministr financí Andrej Babiš. Tři miliardy pak půjdou přímo do sportu.

Ilustrační foto
zdroj: ČTK

Babiš vedle představení návrhu zvýšení hazardu u živého hraní a technických her přišel s myšlenkou vládního předložení nového zákona o podpoře sportu. "Měli bychom udělat zásadní koncepci podpory sportu. Potřebujeme audit sportovců a sportovišť. Zatím to podle mě není příliš koncepční. Ukazuje se, že polovina financování sportu je od samotných sportovců. Ze tří miliard, které očekáváme, by polovina výnosů měla jít na podporu školních, sportovních klubů, podporu plavecké výuky žáků druhých a třetích tříd," řekl ministr financí.

Na sport v rámci státního rozpočtu je v současnosti určeno 3,1 miliardy korun. "Pokud se nám podaří realizovat cíle s výběrem daní, mohlo by od roku 2016 jít do sportu až 6 miliard korun," nastínil Babiš svou vizi.

Návrh nového přerozdělování peněz sportu

1,2 miliardy pro účelnou podporu sportující mládeže

800 milionů na údržbu a provoz tělovýchovných jednot

500 milionů na podporu mládežnických trenérů

100 milionů korun na akce určené pro sportování

Po změnách v rozdělování peněz do českého sportu volá už delší dobu předseda České unie sportu Miroslav Jansta. "Je to skvělá zpráva, kdyby se to povedlo. Rozhodně to vítám. Neznám ale celý systém opatření, aby ty peníze byly vybrány. Stav sportování mládeže a populace je ve velmi vážné situaci. Český sport potřebuje injekci a stimulaci zejména dolů, do klubů," uvedl v rozhovoru pro Českou televizi. O penězích by podle něj měli rozhodovat zástupci svazů. Dosud je přerozdělování peněz v gesci ČOV. Jansta by uvítal i změnu stanov výboru a ustanovení Olympijského kolegia.

Předseda ČOV Jiří Kejval je však jiného názoru. "Není jediný důvod rozdělovat peníze přes další střešní organizace. Olympijský výbor je striktním zastáncem průhledného a přímého financování sportovních svazů," uvedl. Podle Jansty by však ČOV měl být "pozlátkem", starat se o olympijské hry a reprezentaci v zahraničí. "ČOV nemůže řídit celý český sport," prohlásil.

Rozhovor s Miroslavem Janstou k penězům pro sport
Zdroj
ČT sport, ČT24, ČTK

Hlavní zprávy