Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Liga mistrů UEFA

Ondra zkompletoval medailovou sbírku. V kombinaci na ME přidal stříbro

Mohl potvrdit absolutní dominanci v Mnichově. Lezec Adam Ondra však po zlaté obtížnosti a bronzovém boulderingu na druhý triumf nedosáhl, v kombinaci získal stříbro. Brněnský rodák skončil v kombinační obtížnosti těsně pod topem a po první části boulderingu, který vyhrál, získal za obtížnost 90,1 bodu. K titulu mu chyběl jeden chyt. Zlato tak bere na Königsplatzu jeho dlouholetý rival, Rakušan Jakob Schubert.

Ondra v druhé části kombinace, kterou bylo lezení na obtížnost, útočil na titul. Po úvodním vyrovnaném boulderingu vedl, na laně ale zvládl o jeden krok méně než Schubert. Žádný z lezců přitom na stěně nedosáhl až na vrchol. Zatímco devětadvacetiletý Ondra, jenž soutěž uzavíral, zapsal v počínajícím dešti 48+, o dva roky starší soupeř došel těsně pod top na 49+.

Ondra před obtížností cítil velkou šanci na další titul z mnichovské akce. "Věděl jsem, že Jakob netopoval. Ale potvrdilo se, co jsme si mysleli, že ta cesta byla spíš lehčí a bude se lámat na posledních třech krocích. Nebudu popírat, že jsem byl unavený. Byla tam malinká chybka ve čtení cesty, nechal jsem zbytečně nohy dole. Měl jsem je zvednout nahoru a možná by to vyšlo minimálně na stejný výsledek jako Jakob, což by znamenalo zlato. Ale nedá se nic dělat," litoval.

Nedokázal odhadnout, jak moc situaci ovlivnilo počasí. Při Schubertově pokusu ještě nepršelo. "Nedokážu srovnat, jak už měl vlhko Jakob. Určitě déšť přicházel a už jsem také pociťoval vlhkost. Ale cesta byla příjemná po pozitivních chytech, pak ta vlhkost nehraje takovou roli. Kdyby to bylo víc oblinové, takový moderní styl, tam by vlhkost hrála velkou roli," přemítal český reprezentant.

Rakušan, bronzový medailista z olympijských her v Tokiu a čtyřnásobný mistr světa, figuroval v polovině soutěže na čtvrtém místě, nejlepší výkon obtížnosti ho ale vynesl k premiérovému evropskému titulu. K bronzu se probojoval olympijský šampion Alberto Ginés López ze Španělska, jenž byl po boulderingu pátý.

Čtyřnásobný mistr světa a dvojnásobný mistr Evropy Ondra v úvodní disciplíně kombinace zdolal tři překážky a na zbývající se dostal do druhé zóny. Stejnou bilanci měli další tři muži, bronzový medailista ze sobotní soutěže specialistů v boulderingu ale na svůj zápis potřeboval nejméně pokusů. Třetí a čtvrtý boulder vyřešil napoprvé, první zdolal na potřetí.

O desetinu bodu byl druhý Francouz Sam Avezou, stříbrný z boulderingu, o další desetinu zpět figuroval jeho krajan Mejdi Schalck, oba se ale v obtížnosti propadli. Se stejným skóre čtvrtý byl Schubert, pro něhož je stejně jako pro Ondru lezení na laně silnější disciplínou. Ginés López došel v boulderingu do topu jen dvakrát a před finále výrazně ztrácel.

Mezinárodní federace pro šampionát v Mnichově připravila nový způsob počítání olympijské kombinace. Ze soutěže vypadla rychlost a v disciplíně zůstaly čtyři bouldery a jedna cesta na laně. Ani nový systém bodování ale ještě není definitivní, pro olympijské hry 2024 v Paříži se může změnit.

Ve středu soutěžily v novém formátu olympijské kombinace ženy, Eliška Adamovská obsadila páté místo. Ondra se do Mnichova vrátil z domova, kam si odjel odpočinout hned po nedělním triumfu v lezení na obtížnost.

Mistrovství Evropy ve sportovním lezení v Mnichově:

Muži - kombinace:

1. Schubert (Rak.) 175,6, 2. Ondra (ČR) 170,8, 3. Ginés López (Šp.) 151,7, 4. Schenk (It.) 123,7, 5. Potočar (Slovin.) 121,9, 6. Avezou (Fr.) 120,7.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články