Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sportovní zprávy

Ondra v lezení na obtížnost nenašel přemožitele a je mistrem světa

Adam Ondra si spravil chuť po nepovedeném finále mistrovství světa v boulderingu, ve kterém skončil šestý. Ve své nejlepší disciplíně, lezení na obtížnost, jako jediný dosáhl výsledku 34+ a o jeden chyt porazil vítěze kvalifikace Alexandera Megose z Německa a Rakušana Jakoba Schuberta, obhájce titulu. Další čeští reprezentanti Jakub Konečný, Martin Stráník a Iva Vejmolová vypadli v semifinále.

Adam Ondra ve finále MS
zdroj: ČTK/AP

Šestadvacetiletý Ondra potvrdil, že obtížnost je jeho parádní disciplínou, a získal za ni již sedmou světovou medaili. Před dvěma dny skončil v Japonsku ve finále boulderingu šestý, tentokrát vyhrál o jeden krok před Megosem i Schubertem. O jejich pořadí rozhodla lepší Němcova pozice ze semifinále.

Třetí zlato na MS v obtížnosti získal Ondra jako druhý lezec v historii po Francouzi Francoisi Legrandovi, jenž kraloval v letech 1991, 1993 a 1995. Český reprezentant vybojoval předchozí tituly v letech 2014 a 2016.

Je nám líto, video expirovalo.
Ondra je potřetí mistrem světa v lezení na obtížnost

"Je to naprosto neuvěřitelné. Upřímně, dneska jsem s tím nepočítal. Byl jsem hrozně unavený. I když jsem se po boulderingu snažil tvářit, že unavený nejsem, tak jsem byl," řekl Ondra v rozhovoru po finále. "Bylo to hlavně těžké v kvalifikačních cestách, o něco lehčí to bylo v semifinále a ve finále už jsem byl prostě spíš tak smířený, že musím do toho dát naprosto všechno," doplnil.

Vstupoval do něj ze čtvrtého místa. Lezl s jistotou a rychle. Bez problémů se dostal do klíčové pasáže a udržel se na chytu, jehož se jen dotkli jeho největší rivalové.

"Udělal jsem dnes minimum chyb, zatímco moji konkurenti jich udělali o něco víc a já jsem měl možná hodně velké štěstí v rozhodujícím finálním kroku. Dokázal jsem udělat o krok víc než Alexander Megos a Jakob Schubert a díky tomu jsem se stal mistrem světa," radoval se Ondra.

"Když jsem spadl, čekal jsem, že to bude stačit na stupně vítězů. Ale myslel jsem, že Alex se dostane výš. Vypadal neskutečně dobře v kvalifikaci i v semifinále a byl ohromně silný i ve finále, přestože tam měl ve střední části velké problémy. Je neuvěřitelné, že se pak dokázal dostat tak vysoko. Mám pocit, že jsem vyhrál se štěstím, protože tam Alex udělal tu chybu," dodal český šampion.

Zlatou cestu Adama Ondry si vychutnejte v čase 2:13:00

Před rokem v Innsbrucku Ondru porazil jen Schubert. Tehdy dolezli stejně vysoko, ale Rakušan těžil z lepšího výsledku v semifinále. Dnes rozhodoval jediný Ondrův další krok na cestě k vrcholu.

Hlavní cíl si bude chtít Ondra splnit ve středu v kombinaci. Z ní se chce kvalifikovat na olympijské hry v Tokiu, kde bude mít sportovní lezení premiéru. V Hačiodži mu zlatý úspěch po předchozím nepovedeném finále boulderingu dodal sebevědomí. "Je to velmi důležitý moment i vzhledem k následujícím dním, kdy se bude rozhodovat o kvalifikaci na olympijské hry v kombinačním formátu," prohlásil Ondra.

Blízko k finálové osmičce měl Jakub Konečný, který na devátém místě zaostal za osmým Švédem Hannesem Pumanem jen kvůli horšímu výsledku z kvalifikace. Martin Stráník obsadil 15. místo. Ondrova přítelkyně Iva Vejmolová skončila v semifinále pětadvacátá.

Pověst největší hvězdy mezi ženami potvrdila dvacetiletá Slovinka Janja Garnbretová a ke zlatu z boulderingu přidala další v obtížnosti. V této disciplíně je mistryní světa také potřetí. Ještě ji čeká obhajoba titulu v kombinaci, Ondra se v ní pokusí navázat na loňské stříbro.

Výsledky MS ve sportovním lezení

Obtížnost - finále:

Muži: 1. Ondra (ČR), 2. Megos (Něm.), 3. Schubert (Rak.), ...v semifinále 9. Konečný, 15. Stráník, v kvalifikaci 81. Kříž (všichni ČR).

Ženy: 1. Garnbretová, 2. Kramplová (obě Slovin.), 3. Moriová (Jap.), ...v semifinále 25. Vejmolová, v kvalifikaci 43. Adamovská (obě ČR).

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy