Následuje
ZVVZ USK Praha - Reyer Venezia

Olympijský oheň je v Brazílii, zavítá do více než tří set měst

Rio de Janeiro - Tři měsíce před slavnostním zahájením XXXI. her v Riu de Janeiro dorazil olympijský oheň do Brazílie. Svou pouť po největší jihoamerické zemi začne pochodeň v hlavním městě Brasílii, během následujících 95 dnů zavítá do více než tří set měst. Oheň byl podle antické tradice zapálen 21. dubna v řecké Olympii.

Olympijský oheň přiletěl do Ria
zdroj: Reuters

Letadlo s ohněm nabralo cestou z Ženevy téměř hodinové zpoždění. V malé lucerně ho z něj vynesl předseda organizačního výboru her Carlos Nuzman. Oheň následně poputuje do prezidentského paláce, kde bude za přítomnosti brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové slavnostně zapálena olympijská pochodeň.

První členkou štafety na brazilské půdě bude volejbalistka a dvojnásobná olympijská vítězka Fabiana Claudinová. Po ní budou následovat například surfař Gabriel Medina, světoznámý matematik Artur Avila nebo dvanáctiletá syrská uprchlice Haná Chálid Dakkáová.

Do štafety se zapojí na 12 000 běžců, kteří s ní uběhnou celkem 20 000 km, dalších 16 000 urazí letadlem. Poslední člen štafety zapálí 5. srpna oheň na stadionu Maracaná při slavnostním zahájení prvních OH v Jižní Americe.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy