Následuje
Hanácké pohár, Kostelec na Hané

Očkování proti chřipce i žloutence. V Koreji by ale riziko hrozit nemělo

Seč (Chrudimsko) - Čeští olympionici si před zimními Hrami v Pchjongčchangu projdou několika očkováními. V korejském dějišti olympiády by jim ale vážnější zdravotní riziko hrozit nemělo. Shodli se na tom čeští lékaři na sympoziu na Seči. Pro členy výpravy vydají doporučení na očkování proti chřipce a meningitidě.

Skokanský areál v Pchjongčchangu
zdroj: ČTK/AP autor: Lee Jin-man

"Kdo nebude v týmu očkován, tak nejede," prohlásil s nadsázkou šéf olympijské mise Martin Doktor. Důrazný apel vysloví ale na všechny členy výpravy včetně trenérů a funkcionářů. "Nemůžeme riskovat a zanášet nebezpečí nákazy," prohlásil.

Případná epidemie, jako například hrozba nákazou virem zika loni v Riu, ale nehrozí. "Je to mírné pásmo a tropické horečky tak v zimním období nepřicházejí do úvahy," ujistila Hana Zelená z ostravské Národní referenční laboratoře pro arboviry.

"Hrozí ale infekce dýchacího traktu, chřipka může řádit i v Koreji, takže doporučíme sportovcům i jejich doprovodu včasné očkování nejen na chřipku, ale také na virovou hepatitidu typů A a B," upozornila Zelená. Podle jejích slov nehrozí ani případná nákaza japonskou encefalitidou, na kterou umírá až 30 procent pacientů. "To se týká pouze letních měsíců, v zimě to nehrozí," ujistila.

Olympijské tratě v Pchjongčchangu
zdroj: Český biatlon autor: Petr Slavík

Šéflékař českého týmu Jiří Neumann tak připravuje sérii očkování na přelom září a října. "Bude to proti standardní chřipce a proti žloutence v tomto termínu, aby to mělo účinnost právě v únoru v průběhu Her," prohlásil. "V tomto to bude jednodušší než v Riu s virem zika, byť to byla hodně nafouknutá bublina. Budeme apelovat na všechny, aby se nechali očkovat, a věřím, že budou mít rozum," prohlásil Doktor.

Lékaři nechtějí nic podcenit, připravují proto také plán na aklimatizaci na osmihodinový časový posun. "To může být problém, ale je to hodně individuální. Budeme tam muset přijet dřív. Modelů přípravy je však celá řada a budeme se tomu věnovat a konzultovat toto téma," řekl Neumann.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy