Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Rallye Sardinie

Obžalovaný Jansta obhájil post předsedy ČUS, volba byla jednomyslná

Podle očekávání a bez protikandidáta. Šéf České basketbalové federace Miroslav Jansta bude další čtyři roky pokračovat jako předseda České unie sportu (ČUS), kterou vede od roku 2012. Při valné hromadě v Nymburku dostal hlasy od všech 143 přítomných delegátů. Nic na tom nezměnilo, že minulý týden stál před soudem jako obžalovaný v kauze sportovních dotací z roku 2017.

Předseda České unie sportu Miroslav Jansta
zdroj: ČTK autor: Kateřina Šulová

Osmapadesátiletý právník Jansta v projevu delegátům se k aktuálnímu soudnímu procesu vrátil a ocenil, že minulý týden mohl přednést svůj pohled na věc. Když byl obviněn, chtěl z čela ČUS odstoupit, ale kolegové ho přesvědčili, aby pokračoval.

"Jsem rád, protože jsme dokázali spoustu věcí včetně zřízení Národní sportovní agentury, včetně navyšování peněz. Je důležité, že oba s Honzou (Boháčem) víme, že jsme nedělali nic, co by mělo poškodit český sport. Nechtěli jsme se obohatit, nechtěli jsme nikoho okrást," prohlásil. Vedle něj je mezi obžalovanými také generální sekretář ČUS Boháč a tato sportovní organizace jako právnická osoba.

Je nám líto, video expirovalo.
Jansta opět zvolen předsedou ČUS: Jsem až překvapen, jak je mandát silný

Pro Janstu bylo jednoznačné zvolení příjemným překvapením. "Je to mandát, který je oceněním práce mé a mého týmu. Jsem až překvapený, jak je silný. Přiznám se, že jsem to opravdu nečekal. A není to fráze. Je to pro mě velká satisfakce," řekl.

V novém funkčním období do roku 2024 chce pokračovat v boji o navýšení státních prostředků na sport. "Naším cílem je minimálně 15 až 16 miliard, které teď má kultura. Ten cíl je oprávněný a myslím, že zřízením agentury je reálný," řekl. Peníze by podle něj měly putovat přímo do klubů a přímo do svazů, aby mohly organizovat a rozvíjet svá sportovní odvětví.

Letos je na sport schválená částka asi 8,5 miliardy korun, příští rok bylo ještě před koronavirovou krizí v plánu navýšení zhruba na deset miliard. Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička avizoval, že o to chce usilovat i nadále.

ČUS počítá se schodkem 56 milionů korun

Česká unie sportu kvůli omezením proti šíření koronaviru a očekávané nižší státní dotaci počítá pro letošní rok se schodkem 56,6 milionu korun. Loni největší střešní sportovní organizace v Česku hospodařila s přebytkem takřka 12,6 milionu korun. Otazník se rovněž vznáší nad tím, kolik peněz letos ČUS dostane z výzvy pro střešní sportovní organizace. Loni to bylo 65 milionů korun, pro letošek je pro všechny organizace vyčleněno zatím 40 milionů korun, takže přidělená částka bude podle všeho výrazně nižší. 

Jansta chce bojovat mimo jiné za zvýšení podpory kolektivních sportů, které na rozdíl od těch individuálních nemohou těžit z prostředků ministerstev školství, obrany a vnitra na rezortní sportovní centra. "U kolektivních sportů by měly jít peníze zřejmě na akademie, na centra pro mládež. Podpořit kluby, které hrají mezinárodní soutěže. Jde o diskuzi, jakým způsobem to udělat," poznamenal.

ČUS je největší střešní sportovní organizací v zemi. Sdružuje 75 sportovních svazů a má více než milion členů. Prostřednictvím sportovních servisních center poskytuje zejména administrativní podporu klubům a tělovýchovným jednotám.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy