Následuje
MS 2020 Itálie

O pořadatelství olympiády v letech 2024 a 2028 rozhodne MOV v září

Lausanne - Mezinárodní olympijský výbor v září přidělí zároveň pořadatelství Letních olympijských her pro roky 2024 i 2028. Členové MOV to odsouhlasili na mimořádném zasedání v Lausanne. Jedinými uchazeči jsou Paříž a Los Angeles, obě města se nyní mají domluvit na pořadí. Pokud se tak nestane, rozhodne se mezi nimi pouze o hostiteli Her v roce 2024.

Olympijské kruhy v Rio de Janeiru
zdroj: ČTK/AP autor: Felipe Dana

Zvolení organizátorů dvou olympiád se má 13. září v Limě odehrát po více než sto letech. Naposledy bylo takto naráz rozhodnuto v roce 1921. Dosud byla praxe taková, že MOV volil město jen pro jedny Hry. K dohodě musí v nejbližších týdnech dojít nejen mezi zástupci kandidatur Paříže a Los Angeles, ale i s výkonnou radou MOV.

Schválení nového modelu se očekávalo. "Je to jedinečná příležitost, když už máme dva tak skvělé uchazeče. Lepší kandidáty si vlastně nelze představit," uvedl prezident MOV Thomas Bach ještě před hlasováním. "Tato situace je trojí vítězství pro Paříž, Los Angeles i MOV," uvedl dnes Bach. Možností dvojí volby chtěl zabránit tomu, aby se jeden z uchazečů rozhněval.

MOV v září přidělí pořadatelství OH pro roky 2024 i 2028

Původně se o pořadatelství LOH 2024 ucházely také Hamburk, Boston, Řím a Budapešť. Z boje ale odstoupily, většinou kvůli příliš vysokým nákladům nebo nedostatku podpory obyvatel.

Paříž i Los Angeles shodně LOH už dvakrát hostily. Francouzská metropole v letech 1900 a 1924, druhé nejlidnatější město USA pak v letech 1932 a 1984. Nejbližší letní olympiáda se uskuteční za tři roky v Tokiu.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy