Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

O dotace na provoz a údržbu sportoviště nakonec nepřijdou

Stát nakonec vyplatí dotace na provoz a údržbu sportovních zařízení. Ministr školství Stanislav Štech se rozhodl nově vypsat dotační program IV, z něhož mají sportovní kluby a tělovýchovné jednoty peníze dostat. Nové podmínky budou zveřejněny v pondělí a pak budou mít organizace dva týdny na zpracování a podání projektu. Úspěšní žadatelé by peníze měli obdržet na přelomu listopadu a prosince.

Pardubický fotbalový stadion
zdroj: ČTK autor: Josef Vostárek

Ministerstvo zrušilo tento program, protože jeho podmínky podle něj nezaručovaly spravedlivé hodnocení žadatelů a rovný přístup ke všem uchazečům. Česká unie sportu i kluby proti tomu protestovaly. Nevyplacení peněz by podle nich mohlo ohrozit fungování sportovních klubů.

Jednotlivé kluby měly prostřednictvím ČUS nebo jiných střešních organizací a sportovních svazů dostat celkem 250 milionů korun, v některých případech se jedná o statisícové částky. Ministerstvo chce novými podmínkami zajistit průhledné vyplácení dotací. "Programu IV se intenzivně věnujeme od července, kdy jsme problém zjistili, a snažíme se jej vyřešit. Jedinou možností bylo program zrušit a vyhlásit nový s podmínkami reagujícími na doporučení expertní komise," uvedl náměstek pro sport Karel Kovář.

Peníze na provoz a údržbu sportovišť měly být původně vypláceny v březnu, ale tehdejší ministryně školství Kateřina Valachová výplatu peněz mimo jiné v souvislosti s dotační kauzou pozastavila. Pak ministerstvo prioritně řešilo jiné sportovní dotace, například peníze na významné sportovní akce nebo na činnost svazů.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy