Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Expedice Ob 81

Nor Carlsen se stal opět mistrem světa v rapid šachu

Po čtyřech letech se vrátil na trůn světového rapid šachu Magnus Carlsen. Nor vyhrál turnaj v Moskvě s jednobodovým náskokem a dokázal, že je jedničkou i v této variantě královské hry, při níž mají hráči na své tahy jen 15 minut. Mezi ženami triumfovala Humpy Koneruová z Indie. Jediný český zástupce Viktor Láznička obsadil 71. místo.

Nor Magnus Carlsen
zdroj: REUTERS autor: Anton Vaganov

Carlsen vyhrál osm z patnácti partií a ani jednou nenašel přemožitele. Fenomenální Nor získal prémii 60 tisíc dolarů, víc než 1,3 milionu korun. Letos vyhrál devátý velký turnaj, v rapid šachu slaví titul potřetí. V neděli a v pondělí bude v Moskvě obhajovat titul mistra světa v bleskovém šachu, který se hraje s tříminutovým limitem.

O senzaci se druhým místem postaral šestnáctiletý Alírezá Fírúzdža, který odmítá reprezentovat Írán kvůli sporům režimu s Izraelem a v Moskvě hrál pod vlajkou Mezinárodní šachové federace (FIDE). Nasbíral stejný počet výher jako Carlsen, ale k tomu dvě porážky. Na jejich vzájemný souboj, který si šachoví příznivci přáli, v komplikovaném herním systému v Moskvě nedošlo.

Je nám líto, video expirovalo.
Carlsen je mistrem světa v rapid šachu

Bronz vybojoval Američan Hikaru Nakamura, jemuž hodně uškodila překvapivá prohra s Alexejem Širovem ze Španělska. Láznička střídal výborné výsledky se slabšími. Uhrál remízu s ruským exmistrem světa Sergejem Karjakinem, ale na druhé straně neuspěl proti šachistům, kteří jsou ve světovém žebříčku daleko za ním.

Konečné pořadí Mistrovství světa v rapid šachu:

Muži: 1. Carlsen (Nor.) 11,5, 2. Fírúzdža (FIDE), 3. Nakamura (USA), 4. Artěmjev (Rus.) všichni 10,5, 5. Aronjan (Arm.) 6. Dominguez (USA) oba 10, ...71. Láznička (ČR) 8.

Ženy: 1. Koneruová (Indie), 2. Lej Tching-ťie (Čína), 3. Ataliková (Tur.) všechny 9, 4. Girjaová (Rus.), 5. Tchan Čung-i (Čína), 6. A. Muzyčuková (Ukr.) všechny 8,5.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy