Následuje
SP Česko

Někdo se pokusil ututlat informace, říká o datech z moskevské laboratoře šéf antidopingové agentury RUSADA

Velké, do tisíců jdoucí úpravy, které se možná týkají i jmen sportovců. To soudí o datech z nechvalně proslulé moskevské laboratoře Jurij Ganus, šéf Ruské antidopingové agentury. Ganus poodhalil detaily manipulace v rozhovoru pro německý deník Der Spiegel.

Šéf Ruské antidopingové agentury Jurij Ganus
zdroj: ČTK/AP/ autor: Alexander Zemlianichenko

Změny v datech jsou podle něj natolik rozsáhlé, že je nemožné, aby vznikly jen náhodou. "Nespočívají v mazání celých balíčků informací, ale v jejich úpravách nebo přesunech na různá místa. Někdo se pokusil do značné míry informace ututlat. Mohlo by se to týkat i jmen dotčených sportovců," uvedl Ganus.

Manipulace se podle něj děla řádově několik měsíců. "Poslední změny proběhly mezi prosincem 2018 a lednem 2019," uvedl šéf RUSADA. Ruská strana měla informace z moskevské laboratoře vydat expertům WADA do konce roku 2018, ale nakonec je poskytla až v polovině ledna 2019.

WADA při analýze zjistila, že se data neshodují s informacemi z téže databáze, které jí poskytl jeden ze svědků v říjnu 2017. Na ruskou stranu se obrátila se žádostí o vysvětlení. Ministr sportu Pavel Kolobkov tvrdí, že Rusové všech 31 otázek zodpověděli. "Jsme přesvědčeni, že jsme splnili všechny požadavky," prohlásil.

Šéf RUSADA Ganus byl ale už dříve skeptický, očekává za manipulaci s daty tvrdé tresty pro ruský sport. Komise WADA po zhodnocení vysvětlení a důkazů předloží svá doporučení výkonnému výboru, který se jimi bude zabývat na zasedání 4. listopadu v Polsku. Případný postih by mohl mít negativní dopad i na účast Ruska na olympijských hrách 2020 v Tokiu.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy