Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MČR v 10 tancích

Nejlepším vzpěračem je Lovčev, mezi ženami svedla nadlidský boj Severokorejka Nim

Houston - Titul nejlepšího vzpěrače planety vybojoval na mistrovství světa v Houstonu Rus Alexej Lovčev, který svůj triumf v kategorii nad 105 kg korunoval dvěma světovými rekordy. Ve dvojboji a nadhozu překonal historická maxima íránské legendy Husejna Rezazadeha. Mezi ženami nad 75 kg zvítězila Ruska Kaširinová, pod 75 kg kralovala Číňanka Kchang Jüe, snad větší pozornost si ale vysloužil boj Severokorejky Nim Čong-sim, která třikrát spadla a poranila si kyčel, přesto získala v nižší váhové kategorii stříbro.

Vítězná trojice vzpěračů na MS v Houstonu
zdroj: Reuters/USA Today Sports

Třináctým místem se o nejlepší český výsledek v Houstonu postaral Jiří Orság. Osmnáctý skončil v nejtěžší kategorii Kamil Kučera. Společně s Orságem jako jediní čeští muži získali body do kvalifikačního žebříčku pro olympijské hry. Česká výprava však žádná účastnická místa pro Rio de Janeiro nevybojovala. Další místa budou ve hře příští rok v dubnu na evropském šampionátu v norském Förde.

Orság, kterému v září vypršel dvouletý trest za doping, byl na MS v minulosti lepší jen v roce 2009, kdy skončil osmý. Jeho životním výsledkem je sedmé místo z OH v Londýně.

Lovčevovým největším úspěchem dosud bylo třetí místo na předloňském šampionátu v polské Vratislavi, v sobotu ale soupeřům nedal šanci. Druhého Gruzínce Lašu Talachadzeho porazil o 21 kilogramů a nad hlavu dostal o 45 kilogramů více než na mistrovství světa v roce 2013.

I když ani v tréninku dosud v nadhozu nezvedl víc než 257 kg, v sobotní soutěži se Lovčev vybičoval k výkonu 264 kg. O jeden kilogram tak překonal Rezazadehův světový rekord z olympijských her v Aténách. Ve dvojboji vylepšil jeho výkon z olympiády v Sydney o tři kilogramy.

"Když jsem byl malý, díval jsem se na Rezazadeha v televizi, jak zvedá ohromné hmotnosti. Byl to můj vzor a nikdy jsem si nemyslel, že bych jednou mohl překonat jeho rekordy," uvedl Lovčev. "Říkal jsem si, že je to nemožné. Nikdy jsem takovou tíhu ani nezkoušel zvednout. Jsem z toho vedle," řekl šestadvacetiletý vzpěrač.

Vítězství i rekord věnoval matce, která zemřela před třemi lety. "Nikdy bych to nedokázal bez podpory rodičů. Otec mě ke vzpírání přivedl a trénuje mě." V Houstonu chyběli dva jeho velcí soupeři - další Rus Ruslan Albegov, který získal tituly na MS v letech 2013 a 2014, a světový rekordman v trhu Íránec Bihdad Salímíkordasíabí, olympijský vítěz z Londýna, který má zraněné koleno. "Přeji mu, aby se rychle zotavil a znovu jsme se mohli poměřit. Kdyby tu byl, výsledky v trhu by asi vypadaly jinak," uznal Lovčev. 

Severokorejská vzpěračka třikrát spadla, ale má stříbro

V nejtěžší ženské kategorii nad 75 kg se stala už počtvrté mistryní světa Ruska Taťjana Kaširinová. Velkou pozornost ale vydobyl boj severokorejské vzpěračky Nim Čong-sim v kategorii do 75 kg. Severokorejská reprezentantka prokázala na mistrovství světa v Houstonu ohromnou vůli a byla za ni odměněna stříbrnou medailí. Navzdory zraněné noze i doporučení lékařů, aby nepokračovala, nastoupila ke třem nadhozům a po nich vždy spadla. Úspěšný pokus se 155 kilogramy jí nicméně vysněnou medaili zajistil.

Bojovnice z KLDR se zranila při třetím trhu kategorie do 75 kilogramů, v podřepu ji pod činkou zradila kyčel. Po čtvrthodinovém ošetření se olympijská vítězka z Londýna na pódium vrátila, sklidila velký aplaus od diváků, ale po třetím pádu už hrdince Nim Čong-sim museli ze země pomoci pořadatelé šampionátu.

"Lékaři jí doporučili vzdát to, ale nemohou sportovce zastavit proti jeho vůli. Reprezentační tým KLDR oznámil, že chce, aby na ni byla její země hrdá, že chce vyhrát, jak slíbila, a rozhodla se sama pokračovat," uvedla Mezinárodní vzpěračska federace. I na slavnostní vyhlášení Nim Čong-sim dokulhala s pomocí zbývajících medailistek, vítězné Číňanky Kchang Jüe a třetí Rusky Olgy Zubovové. Hned po něm na nosítkách zamířila do nemocnice.

Zdroj
ČTK, YouTube

Hlavní zprávy