Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Chance 3x3 Tour Plzeň

Navara nevyužil svou šanci proti Griščukovi a na Světovém poháru skončil ve 3. kole

Tbilisi (Gruzie) – David Navara skončil na Světovém poháru v gruzínském Tbilisi ve třetím kole. V tie-breaku nestačil na favorizovaného Alexandera Griščuka, který českou jedničku porazil až v bleskovém šachu (1,5:0,5). V turnaji už nepokračuje světová jednička Magnus Carlsen či jeho předchůdce Vladimir Kramnik.

David Navara v partii s Alexanderem Griščukem
zdroj: Chess24.com autor: Anastasia Karlovich

Navara s Griščukem uhrál dvě remízy a jejich souboj tak došel až do tie-breaku. V rapid šachu pak český hráč propásl svou šanci, když sebral ruskému soupeři dámu a ocitl se v jasné výhodě. Tu ale nedokázal proměnit a po remíze dospěl zápas až do bleskové hry.

V ní byl Griščuk, který je trojnásobný mistr světa v bleskovém šachu, jasným favoritem, což se také potvrdilo. Navara pod časovým tlakem dokázal zremizovat první partii, ve druhé ale Griščuk prorazil jeho berlínskou obranu a Navara byl donucen vzdát. 

Česká jednička tak na turnaji, z něhož dva nejlepší postoupí do březnového klání kandidátů, skončila ve 3. kole. Spolu s ním se s turnajem rozloučilo množství velkých favoritů – největším šokem byl prohraný zápas mistra světa Carlsena s čínským šachistou Pu Siang-č'.

Ze hry je ale také Kramnik, který vypadl s excentrickým velmistrem Vasilijem Ivančukem, a také světová pětka Fabiano Caruana. Oběma se tak zkomplikovala cesta do turnaje kandidátů, z něhož vzejde vyzyvatel Magnuse Carlsena o post mistra světa. Žebříčkově nejvýše postaveným hráčem tak v Tbilisi zůstává Maxime Vachier-Lagrave.

Zdroj
ČT sport, chess24.com

Hlavní zprávy