Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Národní sportovní agentura odmítá snahy o návrat Rusů a Bělorusů do soutěží

Zásadní nesouhlas vyjádřila Národní sportovní agentura (NSA) s doporučením Mezinárodního olympijského výboru (MOV), aby federace umožnily vybraným ruským a běloruským sportovcům návrat pod neutrální vlajkou. Předseda NSA Ondřej Šebek chce konzultovat další kroky s evropskými partnery a bude usilovat o změnu postoje MOV. K tématu se v ČT vyjádřil také předseda komise sportovců Českého olympijského výboru David Svoboda, podle kterého "rezoluce OSN, které odsuzuje Rusko jako agresora, může být 'klidně mýlka'."

Česko je vzhledem k pokračující ruské agresi na Ukrajině zastáncem zachování současných sankcí, kdy jsou ve většině sportů Rusové a Bělorusové úplně vyloučeni z mezinárodního dění. Shodly se na tom NSA, ministerstvo zahraničí i Český olympijský výbor.

MOV však už delší dobu hledá cesty, které by návrat jednotlivců s ruským a běloruským pasem umožnily. Po úterním jednání výkonné rady jeho prezident Thomas Bach prezentoval doporučení s jasně stanovenými podmínkami neutrality. Do soutěží by nadále neměli mít přístup podporovatelé války na Ukrajině nebo sportovci, kteří jsou členy armády či jiných bezpečnostních složek.

"Včerejší rozhodnutí MOV mě velmi zaskočilo. Postoj České republiky vůči účasti ruských a běloruských sportovců je od začátku války stejný – dokud probíhá ruská agrese, žádní sportovci zemí, které agresi vyvolaly, se nemohou účastnit vrcholných sportovních akcí, natožpak olympijských her," uvedl Šebek.

Připomněl sporty, kde sportovci z Ruska a Běloruska závodit nesmějí. "Velké mezinárodní sportovní svazy jako fotbal, hokej, basketbal, atletika, biatlon nadále neumožňují kvůli probíhající válce účast ruských sportovců. MOV jde úplně opačným směrem, a naopak nabádá svazy, aby ruské sportovce do soutěží pustily. To považujeme za nepřijatelné a budeme usilovat o změnu postoje MOV," prohlásil.

Prezident MOV Bach naopak před úterním jednáním vyzdvihl fungování sportů s účastníky z těchto zemí, jako je například tenis nebo cyklistika. Podle něj to funguje bez problémů, žádné potíže s bezpečností se neřeší.

O účasti ruských a běloruských sportovců na OH 2024 v Paříži zatím MOV nerozhodl. Podobně jako Česko je proti i drtivá většina evropských zemí, které se zúčastnily konference k tomuto tématu. "Nyní zvážíme další kroky, předpokládám, že bude k tomuto rozhodnutí MOV svolaná další konference našich evropských partnerů, kde budeme aktivní a předpokládám, že se domluvíme na dalším společném postupu," řekl Šebek.

Je nám líto, video expirovalo.
David Svoboda o účasti Rusů a Bělorusů na OH

Ministerstvo obrany se distancovalo od výroků pětibojaře Svobody

Pětibojař David Svoboda schvaluje účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách a v kvalifikačních soutěžích. Od výroků člena Českého olympijského výboru se distancovalo Ministerstvo obrany. Olympijský vítěz z Londýna 2012 Svoboda je předsedou Komise sportovců ČOV a členem Armádního sportovního centra (ASC) Dukla. České televizi řekl, že sportovci by neměli být diskriminováni na základě svého politického postoje. Podle ministerstva Svoboda zpochybňuje zločiny Ruska vůči Ukrajině, kterou napadla ruská armáda.

Rusko to vidí jako porušení lidských práv

Zatímco část veřejnosti vnímá současné kroky MOV k Rusku jako vstřícné, šéf Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov na rozhodnutí reagoval odmítavě. "Současná kritéria MOV jsou porušením lidských práv, jsou diskriminační. U týmů se jedná nejen o diskriminaci na základě pasu, ale také na základě sportovního odvětví. Rozhodnutí výkonného výboru je fraška, jsou porušovány principy MOV a OSN. Požadujeme stejné podmínky pro sportovce ze všech zemí," citovala Pozdňakova agentura RIA Novosti Sport.

Bach v úterý důrazně varoval před vměšováním politiky do sportu, což se kvůli tomuto tématu v posledních týdnech děje. "Pokud by vlády převzaly rozhodování, kteří sportovci se mohou účastnit jakých soutěží, byl by to konec světového sportu, jak ho dnes známe," prohlásil prezident MOV.

Polsko a Německo jsou proti snaze MOV

Ovšem jeho snaha nezůstala bez odezvy ani od politiků. Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová a náměstek polského ministra zahraničí Piotr Wawrzyk se proti tomu ostře vyjádřili.

Faeserová považuje rozhodnutí MOV za ránu do tváře všem ukrajinským sportovcům. "Přála bych si, aby ruští a běloruští atleti zůstali nadále vyloučeni. Neexistuje žádný důvod pro návrat Ruska do světového sportu," uvedla na Twitteru.

Wawrzyk dnešek označil za "ostudný den pro MOV". "Je to velmi špatné rozhodnutí, které dává argumenty ruské propagandě," řekl polské agentuře PAP. Myslí si, že ruský prezident Vladimir Putin tímto krokem získává informace o oslabování pozice Západu a může věřit v brzké uvolňování dalších sankcí.

Poláci by se podle náměstka neměli účastnit soutěží, kde budou závodit Rusové a Bělorusové. Zdůraznil však, že takové rozhodnutí by neměla učinit jedna země samostatně. "Mělo by to být propracováno na širším fóru, například členů EU nebo jiných zemí, které společně uvalují sankce na Rusko. Bude to mít význam, jen pokud to udělá větší skupina," dodal.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články