Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

MOV vyzval sportovní organizace: Vylučte Rusy i Bělorusy z mezinárodních soutěží

Zatímco minulý týden tak radikální nebyli, nyní se zástupci Mezinárodního olympijského výboru rozhodli k tvrdému a rozhodnému postoji vůči Rusku a Bělorusku, které zaútočily na Ukrajinu. MOV vyzval všechny sportovní organizace, aby vyloučily sportovce i funkcionáře obou zemí z mezinárodních soutěží. Aktuální stanovisko zveřejnil jeho výkonný výbor.

Je nám líto, video expirovalo.
MOV vyzval k vyloučení Rusů a Bělorusů z mezinárodních soutěží

Minulý týden MOV pouze vyzval mezinárodní sportovní federace, aby přeložily či zrušily akce naplánované do Ruska a Běloruska. Ruští a běloruští sportovci podle něj měli mít právo startovat, ale bez své vlajky a ostatních státních symbolů. Nyní žádá MOV jejich úplné vyloučení, pokud to mezinárodním federacím a dalším pořadatelům sportovních akcí s mezinárodní účastí dovolí právní a organizační okolnosti.

Válka na Ukrajině přinutila MOV ustoupit z postoje, kdy nechtěl trestat sportovce za rozhodnutí a činy vlády jejich země. "Zatímco sportovci z Ruska a Běloruska se mohli účastnit sportovních akcí, spousta sportovců z Ukrajiny to dělat nemůže kvůli útoku na jejich zemi," uvedl MOV. Proto jeho výkonný výbor dospěl "s těžkým srdcem" k novému rozhodnutí.

"V zájmu ochrany integrity globálních sportovních soutěží a pro bezpečí všech účastníků výkonný výbor MOV doporučuje, aby mezinárodní sportovní federace a organizátoři sportovních akcí nezvali ruské a běloruské sportovce a funkcionáře na mezinárodní soutěže ani nedovolili jejich účast," napsal MOV.

Kejval: Ukrajinskému olympijskému výboru jsme nabídli pomoc 

Český olympijský výbor oznámil, že s postojem MOV plně souzní. "Od samého počátku odsuzujeme zbabělý útok ruské vlády na Ukrajinu s tím, že je naprosto nepředstavitelné, aby se na ruském území konaly jakékoli mezinárodní sportovní akce," zdůraznil předseda ČOV Jiří Kejval na webu olympic.cz. "Okamžitě jsme nabídli Ukrajinskému olympijskému výboru naši pomoc, kterou koordinujeme s Mezinárodním olympijským výborem.

"Je jasné, že sport nyní není to nejdůležitější. Podporujeme kroky české vlády a jsme připraveni podílet se svým dílem na jejich naplnění. Na úterním jednání Výkonného výboru ČOV vyzveme národní sportovní svazy, aby postoj MOV respektovaly a v souladu s jeho doporučeními se obrátily i na své světové a evropské federace," doplnil Kejval.

Předseda ČOV Jiří Kejval
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

Ruský olympijský výbor (ROC) se proti výzvě ohradil. Podle jeho šéfa Stanislava Pozdňakova odporuje zásadám MOV. "A především chartě a duchu olympijského hnutí, které má spojovat, ne rozdělovat, obzvlášť, pokud se to týká sportovců a rovnosti účastníků," uvedl v prohlášení Pozdňakov. ROC podle něj bude bránit práva a zájmy ruských sportovců. "A našim národním sportovním svazům zajistíme podporu v boji proti diskriminačním nařízením jednotlivých mezinárodních federací," konstatoval ROC.

Pokud by úplné vyloučení nebylo možné, považuje MOV za přípustnou pouze účast ruských a běloruských sportovců nebo týmů v neutrálních barvách. V extrémních případech, kdy je na změny jen málo času, by pořadatelé měli situaci řešit vlastní cestou. To se týká i paralympijských her, které v Pekingu začnou v pátek.

MOV také odebral dříve udělené čestné řády všem lidem vykonávajícím vysoké funkce v ruské vládě v čele s prezidentem Vladimirem Putinem, který ho obdržel v roce 2001.

Zejména v kolektivních sportech sílí nechuť k duelům s ruskými a běloruskými týmy. Nikdo z potenciálních soupeřů včetně Česka nehodlá nastoupit proti Rusku v baráži o účast na letošním fotbalovém mistrovství světa. Finové oznámili, že nepustí ruský ani běloruský tým na hokejové mistrovství světa, které v květnu pořádají, a žádají okamžité vyloučení Ruska a Běloruska ze všech hokejových soutěží.

Národní sportovní agentura se dohodla se svazy, že se české reprezentace v kolektivních sportech nebudou účastnit turnajů s ruskou účastí ani hrát utkání s Rusy, a požaduje rozšíření těchto sportovních sankcí i na Bělorusko. Vedení českého hokeje pak rozhodlo, že národní týmy nebudou hrát s Ruskem ani Běloruskem a sborná nedostane pozvánku na České hry, které se budou konat na přelomu dubna a května.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články