Následuje
Olympijský magazín

Medaile na festivalu mládeže? Hlavně zkušenosti. Na olympiádě se budou hodit, ví Doktor

Slušnou stopu zanechala na Evropském olympijském festivalu mládeže česká výprava, která z Baku přivezla šest medailí (2-1-3). Jedním ze dvou zlatých medailistů byl atlet Jakub Davidík, který také ukončil tuhle malou olympiádu jako vlajkonoš výpravy, což určilo hlasování v anketě sportovců. "Užil jsem si to," přiznal běžec.

Martin Doktor
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

Davidík však během celé akce moc jiných soutěží neviděl. "Startoval jsem až poslední tři dny a předtím jsem se soustředil na trénink," vysvětloval úspěšný mladík, který tuhle medaili považuje za svůj životní úspěch.

Má na stejné trati bronz už z festivalu, který se konal před dvěma lety v Györu. "Tam jsem překvapil. Tehdy jsem byl nervózní, ale teď jsem si věřil," popsal změnu, která se za dva roky udála. "Myslel jsem, že se tady poběží rychleji, věřil jsem svému finiši a tak jsem ho zkusil už na třístovce a povedlo se," popsal zlatý závod spokojený vítěz.

Olympijský vítěz v kanoistice Martin Doktor, který byl v Baku jako vedoucí české výpravy, přiznal, že ani on při svých olympijských startech moc jiných sportů neviděl. Výsledky Čechů, kteří s 92 sportovci patřili mezi ty větší výpravy, považuje za úspěšnou. "I když tyhle akce by se měly hodnotit ne podle počtu získaných medailí, ale podle toho, kolik nadějí se tam objevilo do budoucna. Což je daleko podstatnější," vysvětluje zkušený olympionik, který už se přesunul mezi funkcionáře. Dodal, že se mu moc líbil třeba závod cyklistek, v němž Češky braly čtvrté místo.

Doktor a Davidík hovoří o Evropském olympijském festivalu mládeže

Doktor vedle českých úspěchů kladně hodnotil celý festival. "Pro všechny je to první zkušenost s multisportovní akcí. Až se někteří z nich podívají později na velké olympijské hry, tak se jim to bude velice hodit. Ta zkušenost je pro všechny sportovce hodně důležitá," tvrdí Doktor s tím, že tu všechno funguje hodně podobně jako na Hrách.

Vedoucí české výpravy byl spokojený i s tím, jak byla celá akce uspořádána. "Občas sice ve vesnici, která funguje už od roku 2015, třeba někde vypadly dveře nebo něco jiného, ale jinak spokojenost i návštěvnost byla slušná," dodal Doktor.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy