Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Slovensko - Česko

Medaile Číny z 80. a 90. let jsou pošpiněny dopingem. Měly by být odebrány, říká doktorka

Kvůli systematickému dopingu je vyšetřováno Rusko a Světová antidopingová agentura (WADA) se začala zabývat stejným přečinem také v čínském sportu v 80. a 90. letech minulého století. S obviněním přišla bývalá sportovní lékařka Süe Jin-sien v německé veřejnoprávní televizi ARD.

Doping
zdroj: ČTK/AP

Devětasedmdesátiletá Süe Jin-sien přicestovala do Německa před časem a požádala o politický azyl. ARD řekla, že systematickému dopingu bylo na konci století podrobeno více než 10 000 sportovců, někteří už od jedenácti let.

"Všichni, kdo byli proti dopingu, byli považováni za nebezpečí pro vlast. A kdo ohrožoval zemi, je nyní ve vězení," uvedla lékařka, jež se prý necítila doma v Pekingu bezpečně od roku 2012, kdy poprvé s obviněním z dopingu přišla.

Televizi ARD Süe Jin-sien řekla, že přišla o práci u gymnastické reprezentace, když odmítla léčit jednoho ze sportovců zakázanými látkami před olympijskými hrami v Soulu 1988. U čínských reprezentačních týmů v různých sportech podle svých slov pracovala od sedmdesátých let.

"V 80. a 90. letech čínští reprezentanti užívali ve velké míře dopingové látky. Jejich zlaté, stříbrné i bronzové medaile jsou poskvrněny dopingem. Všechny medaile z velkých mezinárodních akcí by měly být odebrány," řekla Süe Jin-sien.

WADA uvedla, že se jejími výroky začne zabývat, aby se zjistilo, "zda tento systém mohl přetrvat i po těchto dekádách."

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy