Následuje
Speciál

ME ve vodním slalomu zrušeno kvůli vysoké hladině Dunaje

Bratislava - Mistrovství Evropy ve vodním slalomu bylo dnes ráno zrušeno. Důvodem je vysoká hladina Dunaje, která zaplavila umělý kanál v Čunovu v Bratislavě. Organizátoři nejprve sobotní program přesunuli na dnešek a doufali, že hladina vody klesne, ale nestalo se tak. Existovala ještě teoretická možnost, že by byly vyhlášeny výsledky kvalifikace jako konečné, ale i to jury nakonec neschválila.

"Kvůli souhrnu více faktorů se nepodařilo naplnit snižování hladiny vody, které stanovil krizový štáb mistrovství Evropy," konstatoval dnes šéf organizačního výboru Richard Galovič po ranním zasedání jury a organizačního výboru. Podle posledních zpráv by se měl kontinentální šampionát konat v polovině září, týden po mistrovství světa v Tacenu. Nový termín musí do dvou týdnů posvětit Mezinárodní kanoistická federace ICF.

Vysokou hladinu Dunaje způsobily výpadky energetických zdrojů v Gabčíkově, což způsobilo omezení provozu turbín. Negativně se podepsal také povodňový stav na české řece Moravě a nouzové vypouštění přehrad v Rakousku kvůli možnému nárůstu hladiny na horním toku Dunaje. Podle zpráv povodňových komisí tak zůstane čunovská trať nejbližších čtyřiadvacet hodin zaplavená a není možné na ní závodit. Kanál je zatopený odspodu ze tří čtvrtin.

"Byla výhoda, že nás na to postupně připravovali, že to nepřišlo jako blesk z čistého nebe. Všichni jsme viděli, jak se to vyvíjelo, takže to nikoho moc nepřekvapilo," řekl kouč reprezentace Jiří Pultera. Český svaz přijde o náklady na pobyt, navíc bude muset v září výjezd do Bratislavy platit znovu. "Ale je to pořád lepší, že to není pro nás zas tak daleko a budou nějaké závody než žádné," dodal kouč.

Jury rovněž nedoporučila, aby se jako konečné vyhlásily výsledky kvalifikace, český tým by tak získal dvě medaile díky třetímu místu kajakářky Marie Řihoškové a druhému kanoistky Kateřiny Hoškové. "Argumentovali, a zcela správně, tím, že kvalifikaci jede závodník jinak než semifinále a finále. Ti nejlepší se prostě šetří a nejedou naplno," vysvětloval Pultera.

Pohled na areál vodních sportů u Čunova nedaleko Bratislavy, kde se měly jet 5. června 2010 závody mistrovství Evropy ve vodním slalomu.
zdroj: ČTK autor: Marián Peiger
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy