Následuje
Hory horem pádem

Legendární boxer Joe Frazier podlehl rakovině

Filadelfie (USA) - Ve věku 67 let zemřel legendární americký boxer Joe Frazier. Bývalý světový šampion v těžké váze podlehl v boji s rakovinou jater, kterou u něj lékaři zjistili teprve před měsícem. Jak informovala americká stanice ABC, Frazier zemřel v pondělí večer ve svém domě ve Filadelfii obklopen rodinou.

Joe Frazier
zdroj: ČTK

Frazier byl profesionálním mistrem světa na začátku 70. let minulého století. Proslavil se také třemi zápasy se slavným Muhammadem Alim a v prvním z nich v roce 1971 dokázal vyhrát. V newyorské Madison Square Garden tehdy v duelu, který je označován za nejlepší v historii boxu, přivodil Alimu vůbec první porážku v profesionálním ringu.

V odvetách v letech 1974 a 1975 už prohrál, přičemž jejich závěrečná třetí lítá bitva na Filipínách vstoupila do historie jako "Thrilla in Manila". Brutální zápas dvou rivalů se značnými názorovými rozdíly tenkrát ukončil ve 14. kole Frazierův trenér Eddie Futch.

Reakce na Frazierovo úmrtí

"Svět přišel o velkého šampiona. Vždy budu na Joea vzpomínat s respektem a obdivem," uvedl Ali. "Dobrou noc, Joe. Miluji tě, drahý příteli," vzkázal Foreman.

Frazier přezdívaný "Smokin Joe" naposledy boxoval v roce 1981, kdy se vrátil na jeden duel do ringu po pětileté pauze. V profesionální kariéře absolvoval 37 zápasů, z nichž 32 vyhrál, ještě před tím bez porážky opanoval olympijské hry v roce 1964 v Tokiu. Titul profesionálního světového šampiona získal v roce 1970, kdy knokautoval obhájce Jimmyho Ellise, v roce 1973 jej o mistrovský pás připravil další velikán George Foreman.

Frazier - chlap, který neznal kompromisy

Jiného přemožitele než Foremana a Aliho Frazier v ringu nepoznal. V posledních týdnech ale absolvoval bitvu, kterou nemohl vyhrát. Teprve o uplynulém víkendu Frazierův manažer Leslie Wolff informoval veřejnost, že slavný boxer trpí těžkou nemocí. 

"Joe Frazier by měl zůstat uchován v paměti jako jeden z nejlepších boxerů všech dob a opravdový muž. Byl to chlap, který neznal kompromisy a vždy se v ringu vydal na sto procent. Nebyl zápas, ve kterém by to neudělal," konstatoval proslulý promotér Bob Arum.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy