Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Česko - Polsko

Ledecká a ti druzí. Kdo je v desítce ankety Sportovec roku?

Jedno je nad slunce jasné. Ester Ledecká vylepší v anketě Sportovec roku loňské páté místo. Dvojnásobná olympijská vítězka je bezesporu favoritkou 60. ročníku. Do užšího výběru se v hlasování 217 členů Klubu sportovních novinářů dostali i další medailisté z Her v Pchjongčchangu Martina Sáblíková, Michal Krčmář, Karolína Erbanová, Veronika Vítková a Eva Samková. Doplnili je tenistky Petra Kvitová a Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou, hokejista David Pastrňák a letec Martin Šonka. Slavnostní vyhlášení v Praze se uskuteční v pátek 21. prosince.

Ester Ledecká
zdroj: ČTK/AP

Z finálové desítky roku 2017 zopakovaly umístění mezi nejlepšími Ledecká se Sáblíkovou. Snowboardistka a lyžařka Ledecká byla jednou z největších hvězd únorových Her v Pchjongčchangu poté, co šokovala vítězstvím v superobřím slalomu na lyžích, a pak podle očekávání triumfovala v paralelním obřím slalomu na prkně.

Rychlobruslařka Sáblíková je Sportovkyní roku z let 2007, 2009 a 2010. V elitní desítce je podvanácté, tentokrát ji tam dostalo zejména stříbro v olympijském závodě na 5000 metrů, které vybojovala navzdory zdravotním problémům. Poprvé a zřejmě naposledy je v desítce další rychlobruslařka Karolína Erbanová, která na olympiádě skončila třetí na pětistovce, ale před začátkem nové sezony kvůli sporům s reprezentačním trenérem Petrem Novákem překvapivě ukončila kariéru.

Premiéru mezi nejlepšími českými sportovci roku zažije také biatlonista Krčmář, stříbrný olympijský medailista ze sprintu. Jeho kolegyně Vítková byla několikrát mezi nejlepšími kolektivy jako členka štafety, ale první individuální nominaci si zajistila až olympijským bronzem. Medaili stejné hodnoty získala na ZOH snowboardcrossařka Samková.

Čeští basketbalisté
zdroj: ČTK autor: Vostárek Josef

Pět turnajových titulů vyneslo do finále Sportovkyni roku 2011 a 2014 Kvitovou. Tenis zastupují ještě světové jedničky ve čtyřhře Krejčíková se Siniakovou, které vyhrály Roland Garros i Wimbledon.

Jediným zástupcem kolektivního sportu mezi finalisty je hokejový útočník Pastrňák, jenž se v Bostonu vypracoval v jednu z hvězd NHL. Díky triumfu v seriálu Red Bull Air Race, který získal těsně před uzávěrkou hlasování, se do desítky dostal akrobatický pilot Šonka.

O nejlepším kolektivu se rozhodne mezi basketbalisty, kteří se poprvé v samostatné historii dostali na MS, vítězkami tenisového Fed Cupu a hokejisty mistrovské Komety Brno.

Nominace a další pořadí v anketě Sportovec roku ČR 2018

Nominace: Karolína Erbanová (rychlobruslení), Michal Krčmář (biatlon), Barbora Krejčíková/Kateřina Siniaková (tenis), Petra Kvitová (tenis), Ester Ledecká (snowboarding/paralelní disciplíny a alpské lyžování), David Pastrňák (hokej), Martina Sáblíková (rychlobruslení), Eva Samková (snowboarding/snowboardcross), Martin Šonka (letecká akrobacie), Veronika Vítková (biatlon).

Další pořadí: 11. Adam Ondra (sportovní lezení) 297, 12. Lukáš Krpálek (judo) 267, 13. Josef Dostál (rychlostní kanoistika) 256, 14. Tomáš Satoranský (basketbal) 242, 15. Nikola Ogrodníková (atletika) 205, 16. Jan Kopecký (motorismus) 202, 17. Barbora Hermannová/Markéta Nausch Sluková (beachvolejbal) 176, 18. Karolína Plíšková (tenis) 174, 19. Martin Fuksa (rychlostní kanoistika) 163, 20. Ondřej Synek (veslování) 155, 21. Eva Vrabcová-Nývltová (atletika) 140, 22. Pavel Maslák (atletika) 117, 23. Michal Kempný (hokej) 108, 24. Tomáš Vaclík (fotbal) 99, 25. Jiří Prskavec (vodní slalom) 99, 26. Petr Čech (fotbal) 78, 27. Fabiana Bytyqi (box) 75, 28. Martina Satková (vodní slalom) 71, 29. Anežka Drahotová (atletika) 66, 30. Jan Veselý (basketbal) 46.

Nominace týmů: basketbalisté ČR, fedcupový tým ČR, hokejisté Komety Brno.

Další pořadí: 4. házenkáři ČR 95, 5. fotbalisté Viktorie Plzeň 72, 6. házenkářky ČR 55, 7. hlídka ČR 3xK1 (Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Ondřej Tunka) 39, 8. fotbalisté Slavie Praha 29, 9. hlídka ČR 3xC1 (Tereza Fišerová, Kateřina Havlíčková, Gabriela Satková) 18, 10. skeetaři ČR (Tomáš Nýdrle, Miloš Slavíček, Jakub Tomeček) 16.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy