Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
inCycle 2020

Krpálek získal v nové váhové kategorii na mistrovství Evropy bronz

Varšava ‒ Judista Lukáš Krpálek získal na mistrovství Evropy ve Varšavě bronzovou medaili v kategorii nad 100 kilogramů. V duelu o třetí místo porazil Poláka Macieje Sarnackého na ipon a vybojoval čtvrtý cenný kov na evropských šampionátech. Předchozí tři medaile získal v nižší váhové kategorii.

Lukáš Krpálek a Daniel Natea z Rumunska
zdroj: ČTK/Šváb David

Olympijský vítěz z Ria zaváhal jen ve čtvrtfinále, v němž podlehl pozdějšímu šampionovi Guramovi Tušišvilimu z Gruzie. "Gruzínec tu měl úžasnou formu. Je rychlý i velmi silný a dnes předváděl nádherné judo s nádhernými hody. Na něj dnes Lukáš neměl," řekl reprezentační trenér Petr Lacina.

"Lukáš se špatně vyspal a nefungovalo mu tělo. Do odpoledne si ale odpočal, zapracovala fyzioterapeutka a už to byl jiný Lukáš. Co předvedl v posledních dvou zápasech, to bylo úžasné," chválil svého svěřence. V opravách si Krpálek poradil se světovou devítkou Stanislavem Bondarenkem z Ukrajiny. Několik jeho ztečí soupeř odvrátil, ale v polovině duelu už Krpálkovi, hnanému bouřlivým skandováním publika, útok vyšel a hodil Ukrajince na ipon.

Před časovým limitem skončil také Krpálkův duel o bronz se Sarnackým. Více než dvoumetrový polský obr je ve světovém žebříčku až 36., ale domácího prostředí využil k překvapivým výhrám, porazil i světovou trojku Barnu Bora z Maďarska. Krpálek se proti němu prosadil vydařeným chvatem o-soto-gari po dvou a půl minutách boje. 

"Od osmifinále jsem měl zdravotní potíže a po porážce s Gruzíncem jsem viděl medaili hodně daleko. Byl jsem na tom špatně. Ale chtěl jsem tu medaili moc udělat, dal jsem do toho maximum a ono se to povedlo. Jsem nesmírně šťastný. Doufám, že v budoucnu to zase půjde takhle," řekl Krpálek.

"Nechtěl jsem odjet bez medaile i kvůli tomu, kolik přijelo českých fanoušků. I v duelu o třetí místo byli hlučnější než domácí a hnali mě dopředu. Už kvůli tomu jsem pro ně tu medaili musel vyhrát," dodal šestadvacetiletý judista, kterého v publiku podporovali i manželka Eva a devítiměsíční syn Antonín.

Nejlepší český judista historie navázal na předchozí evropské úspěchy z nižší váhové kategorie: v letech 2013 a 2014 zvítězil a v roce 2015 přidal stříbro. Do světového žebříčku si Krpálek připíše 350 bodů, což ho posune na hranu nejlepší světové dvacítky. V neděli jsou na programu ještě soutěže družstev a český tým při dnešním losování dostal pro osmifinále jednoho z nejtěžších soupeřů, Francii.

Zatím není jisté, zda nastoupí i Krpálek, nebo zda místo něj dostane šanci náhradník Tomáš Knápek. "Slíbil jsem, že když udělám medaili, tak se budu v týmech prát. Ale uvidíme ráno, protože mě bolí krk, záda, stehno, úplně všechno. Jsem rád, že jsem to dnes vůbec vydržel," řekl Krpálek, který dostal do těla zejména ve vítězném osmifinále se 176 kilogramů vážícím Rumunem Danielem Nateou, který ho dvakrát nepříjemně zalehl a zablokoval mu krk. "Uvidíme, jak na tom budu zítra. Máme hrozně těžký los, proti Francouzům jsou šance malé," připustil Krpálek.

Mistrovství Evropy v judu ve Varšavě:

Muži: Do 90 kg: 1. Kukolj (Srb.), 2. Clerget (Fr.), 3. Gviniašvili (Gruz.) a Chalmurzajev (Rus.), ...9. Klammert (ČR).

Do 100 kg: 1. Mammadov (Ázer.), 2. Maret (Fr.), 3. Denisov a Zankišijev (oba Rus.).

Nad 100 kg: 1. Tušišvili, 2. Okruašvili (oba Gruz.), 3. Krpálek (ČR) a Meyer (Niz.).

Ženy:

Do 78 kg: 1. Tcheumeová (Fr.), 2. Steeenhuisová (Niz.), 3. Joová (Maď.) a Powellová (Brit.). Nad 78 kg: 1. Slucká (Běl.), 2. Jaromková (Ukr.), 3. Čeričová (Bosna) a Weissová (Něm.).

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy