Následuje
Speciál

Krpálek se letos úspěšně vrátil na tatami, byť byl na MS bez medaile

Praha - Sezonu druhých míst zažil český judista Lukáš Krpálek. Stříbrnou medaili vybojoval na Grand Slamu v Abú Zabí, na Evropských hrách v Baku i na turnaji Masters v Rabatu. Na pozici světové dvojky se také momentálně nachází. "Snažím se vždycky si z celé sezony něco vzít, abych byl co nejlépe připravený na tu následující," uvedl Krpálek, jedna z medailových nadějí české výpravy pro olympijské Rio 2016.

Hodnocení sezony pohledem Lukáše Krpálka

Start sezony byl pro něho přitom ve znamení dvouměsíčního výpadku, který byl důsledkem operace kolene a nutné rekonvalescence po tomto zákroku. "Myslím, že jsem se vrátil v docela dobré formě, hned jsem začal sbírat medaile na velkých turnajích," míní Krpálek.

Jedinou kaňkou na jinak povedené sezoně bylo vystoupení na mistrovství světa v Astaně. Krpálek se zde od úvodních kol trápil, přesto došel do semifinále. V něm nestačil na Němce Karla-Richarda Freye a v následném boji o bronz podlehl jeho krajanovi Dimitrimu Petersovi. Z Astany si tak obhájce titulu ve váze do 100 kg odvezl "jen" páté místo.

Krpálek se na Folimance učil od legendy jihokorejského juda

Dvě stovky judistů, mezi nimi i Lukáš Krpálek, se zapojily do čtyřdenního soustředění v hale na Folimance, které vedl Jihokorejec Čon Ki-jong, olympijský vítěz z Atlanty, trojnásobný mistr světa a nyní lektor Mezinárodní federace juda. Obsahem semináře pro české olympijské naděje byla především výuka kumi katy, tedy základního úchopu vestoje za límec a za rukáv kimona.

"Reprezentantům by to mělo pomoci dodat další impulz. Někdo si z toho vezme něco pro své útočné judo, ale také nám to pomůže lépe pochopit asijské judo a zejména boj korejských závodníků, se kterými prohráváme," vysvětlil místopředseda Českého svazu juda Petr Smolík.

Čon Ki-jong se v semináři zaměřil na výuku kumi katy

"Když jsem před lety ukončil kariéru, tak jsem se rozhodl, že vytvořím výukové DVD. Pak jsem začal objíždět země jako Španělsko, Dánsko, Anglii, Tchaj-wan, Hongkong a dělám tyto semináře. A jsem rád, že jsem mohl mít tento tréninkový kemp i tady v Praze," řekl Čon Ki-jong.
 
"Úroveň juda tu není špatná, ale momentálně je judo po celém světě na velkém vzestupu, proto Češi potřebují svou úroveň zvýšit. Především potřebují zlepšit techniku v kumi katě. To je dnes hodně důležité. Proto jsem tu učil hlavně své nejlepší techniky v boji o úchop. Doufám, že jim to pomůže," dodal.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy