Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Krpálek: Na vrchol mám ještě čas, ale další triumfy samy nepřijdou

Praha - Ve třiadvaceti letech je Lukáš Krpálek nejúspěšnějším českým judistou všech dob. K dvěma titulům mistra Evropy přidal v sobotu i zlato ze světového šampionátu, sám však věří, že ještě nedosáhl svého vrcholu. Doufá, že se mu medailová sbírka bude dále rozrůstat, především touží získat cenný kov za dva roky na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Lukáš Krpálek s pohárem pro mistra světa
zdroj: ČTK autor: Michal Doležal

Zatímco v sobotu si hned po triumfu na šampionátu v Čeljabinsku plně neuvědomoval, čeho dosáhl, teď s odstupem času a po gratulacích ze všech stran od Českého svazu juda po Český olympijský výbor mu to začíná docházet. "Už pomalu ano. Dostat se do finále mistrovství světa byl jeden z mých obrovských snů. Že se to povedlo dokončit, je opravdu famózní," řekl Krpálek po návratu z Ruska.

Ač ze všech stran slyší, že je nejlepší český judista historie, sám nechce euforii podlehnout. "Poslouchá se to hezky, ale doufám, že to tímto úspěchem nekončí. Vrchol u judistů bývá kolem sedmadvaceti let, takže snad mám ještě něco před sebou. Ale samo to nepřijde, je třeba další tvrdá práce," uvědomuje si rodák z Jihlavy.


Aby přišly další medaile, i nyní dodržel rituál a cenný kov ihned vykoupal v šampaňském nalitém do zlatého poháru pro mistra. "Zatím toto zalévání medaile vychází, tak v tom pokračujeme," popsal Krpálek. Kromě toho jako ostatní mistři světa dostal strom, který byl zasazen u haly v Čeljabinsku. "Zasadil mi ho tam kolega Jaromír Musil. Je to hezký nápad. Jednou, až se tam vrátím, tak se tam na něj půjdu podívat," dodal Krpálek.

Jen pár hodin po životním úspěchu však už má v hlavě další cíl. A tím je olympijská medaile, která mu ve sbírce chybí. "Úkol je jasný. Stoprocentně se připravit a doufat ve štěstí, že to tentokrát klapne," uvedl Krpálek.

Naděje si dělal už před dvěma roky v Londýně, tam však prohrál s Rusem Tagirem Chajbulajevem. O to větší radost měl, že tentokrát Chajbulajeva v semifinále MS porazil a prohru mu tak oplatil. "Chtěl jsem mu to za každou cenu vrátit. Na ten zápas z olympiády hodně často vzpomínám, hodně dlouho mě to mrzelo. Jsem rád, že se to povedlo a porazil jsem ho na jeho půdě před tolika jeho fanoušky," popisoval Krpálek.

Vyhrál nejtěsnějším možným rozdílem, když Rus dostal trestné šido za špatný úchop. Český judista však ocenil, jak ruský favorit prohru přijal. "Byl poslední ruskou nadějí na zlato, ale podal mi ruku a i vzadu v rozcvičovně za mnou přišel a pogratuloval mi," řekl Krpálek.

Díky triumfu na mistrovství světa si český judista už téměř zajistil účast na olympijských hrách, proto nyní bude rušit některé starty na turnajích. "Nemusím se honit za body, tak nebudu riskovat zranění. Teď je třeba si pohlídat to, abych se udržel v nasazené osmičce. Aby se mi nestalo to co v Londýně, kdy jsem byl první nenasazený a měl jsem těžký los," prohlásil judista reprezentující USK Praha.

Je nám líto, video expirovalo.
Krpálek: Chybí mi jediná medaile. Z olympiády

Uvědomuje si, že jako mistr Evropy, světa a světová jednička to nyní bude mít na tatami těžké. "Sám jsem se vždy snažil proti nejlepším na světě vytáhnout a dával jsem do toho maximum. Teď se budou chtít ostatní vytáhnout proti mně. Je to velký závazek snažit se neprohrát. Teď se ale hlavně budu snažit natrénovat, co jsem ztratil zraněními," dodal.

Za svůj triumf dostal mimo jiné odměnu 100 tisíc korun od USK Praha a půl milionu od Českého svazu juda. Peníze si však hodlá šetřit. "Teď nic nepotřebuji. Až skončím kariéru, tak bych si chtěl koupit dům, takže teď šetřím a snad k tomu ještě něco nasbírám," dodal s úsměvem Krpálek, který se zároveň definitivně stal členem marketingového Starteamu, který se stará o jiné české sportovní hvězdy, v čele s Jaromírem Jágrem, Tomášem Berdychem či Šárkou Strachovou.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy