Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
inCycle 2020

Krpálek na ME porazil Gasimova a obhájil titul

Montpellier (Francie) - Lukáš Krpálek jako vůbec první Čech v historii obhájil titul z evropského šampionátu. Ve váze do 100 kg v průběhu soutěže nejprve v semifinále porazil rivala Cyrilla Mareta a posléze ve finále přemohl i Elmara Gasimov z Ázerbájdžánu. Překonal tak dosavadní české maximum Jiřího Sosny, který byl v letech 1988 a 1989 zlatý a stříbrný.

Judista Lukáš Krpálek
zdroj: ČTK/AP autor: Martin Gregor

"Je naprosto neuvěřitelné, že se mi povedlo získat zlato, i když jsem teď měl měsíc a půl dlouhou pauzu. Ještě včera bych to považoval za sci-fi," řekl Krpálek. "Bylo to hodně vydřené, v polovině zápasů mi docházely síly a musel jsem všechny udržet. Nebylo to hezké judo, ale o to více si toho vítězství vážím, protože mě stálo všechny síly," dodal.

Třiadvacetiletý Krpálek překonal dosavadní české maximum Jiřího Sosny, který byl v letech 1988 a 1989 zlatý a stříbrný. Od té doby získala na dvou evropských šampionátech po sobě medaili jen Michaela Vernerová. Mezi muži se to povedlo až nyní Krpálkovi.

"Jako legenda se ještě necítím, ale je pravda, že být prvním českým obhájcem titulu byla pro mě motivace. Rád bych ještě sbírku zkompletoval o zlato z mistrovství světa a olympijskou medaili," prohlásil Krpálek, kterému brzy začne kvalifikace o olympijské hry v Riu de Janeiru.

Nejlepší český judista současnosti se před mistrovstvím potýkal s natrženým svalem v rameni a nemohl trénovat podle představ. I tak potvrdil roli jednoho z favoritů. V osmifinále se sice s Maďarem Miklósem Cirjenicsem trápil, v polovině zápasu nezvládl soupeřovu techniku eri-seio-nage a prohrával na wazari. Vedení soupeře však netrvalo dlouho. Krpálek po několika vteřinách vyrovnal a nakonec držením zvítězil.

Ve čtvrtfinále ho čekal čtrnáctý muž světového žebříčku Ukrajinec Artěm Blošenko a Krpálek měl zápas pod kontrolou. Získal juko za techniku tomoe-nage a v posledních vteřinách udržel soupeře na zemi. Znovu tak postoupil na ipon. V semifinále narazil na světovou trojku Cyrilla Mareta, svého přemožitele z finále letošního Grand Slamu v Paříži, kde Krpálek vedl, ale v poslední vteřině neodolal chvatu soupeře a smolně prohrál. I tentokrát se s domácím judistou trápil a dlouho prohrával po trestu za pasivitu. Až 25 vteřin před koncem dostal trest i Francouz a zápas dospěl do prodloužení. V něm se povedlo Krpálkovi udržet soupeře na zemi a prošel do finále.

V něm se mu postavil stejně starý Gasimov, který byl v úvodu aktivnější a Krpálek znovu dostal trest. Už to vypadalo, že prohraje nejmenším možným rozdílem, ale šest vteřin před koncem zalehl soupeře, udržel ho na zemi a i čtvrtý zápas turnaje ovládl díky držení. Přitom před odjezdem do Montpellieru prohlašoval, že kvůli zranění se bude soubojům na zemi vyhýbat.

"Je prostě mimozemšťan. I po takové pauze ukázal, jak obrovský má fyzický fond, ze kterého může čerpat. I když mu to nešlo technicky, tak prokázal, že vyzrál takticky a soupeře převálcoval svou silou," chválil svého svěřence reprezentační trenér Petr Lacina. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy