Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Masters

Králem českého sportu je potřetí Krpálek

Judista Lukáš Krpálek se potřetí v kariéře stal českým Sportovcem roku. Olympijský vítěz z letních Her v Tokiu získal v 63. ročníku ankety Klubu sportovních novinářů 1720 bodů a s náskokem 202 bodů porazil druhou tenistku Barboru Krejčíkovou. Třetí skončil vodní slalomář Jiří Prskavec. Mezi kolektivy triumfovali basketbaloví reprezentanti.

Krpálek navázal na prvenství z let 2016 a 2019 a stal se teprve čtvrtým sportovcem, který anketu ovládl aspoň třikrát. Stejný počet triumfů má na kontě rychlobruslařka Martina Sáblíková. Rekordmany jsou se čtyřmi vítězstvími Věra Čáslavská a Jan Železný.

Jednatřicetiletý judista sesadil z pomyslného trůnu hokejistu Davida Pastrňáka, jenž se tentokrát mezi elitní desítku nedostal.

"Každé z těch tří vítězství má za sebou nějakou cestu, každého si nesmírně vážím. Je těžké porovnávat, které je cennější nebo přednější. V každém tom roce bylo něco výjimečného. Jsem samozřejmě rád, že to vyšlo do třetice, i když začátek roku pro mě nebyl ideální. Hned na prvním turnaji sezony jsem prohrál v prvním kole, ale pak mě to nakoplo, aby to na té olympiádě vyšlo," řekl Krpálek.

"Vybírat jednoho z takové škály úžasných českých sportovců skoro nejde. Tuhle korunku by měl dostávat každý, kdo se do top desítky dostane. Když jsem viděl video od Báry (Krejčíkové), jak byla smutná z toho, že nevyhrála, tak to je přesně ten okamžik, který nechci. Je hrozně těžké srovnávat různé výkony a porovnávat, kdo je nejlepší sportovec," doplnil Krpálek.

Krpálek na konci července ovládl na Hrách v Tokiu nejtěžší kategorii nad 100 kilogramů a navázal na zlato z roku 2016, které získal v nižší váze do 100 kilogramů. V dubnu navíc vybojoval bronz na mistrovství Evropy. Vedle tří celkových prvenství se v anketě už pouze jednou dostal mezi nejlepší desítku, loni dokonce nezískal ani bod.

Na první místo jej zařadilo 80 novinářů, Krejčíkovou 73. Šestadvacetiletá tenistka, která ovládla pařížský grandslam Roland Garros, je v anketě nejvýše postavenou hráčkou od triumfu Petry Kvitové v roce 2014. Jelikož se podle pravidel počítají páry do individuální kategorie, figuruje Krejčíková v elitní desítce i spolu s deblovou partnerkou Kateřinou Siniakovou. Ve čtyřhře spolu opanovaly rovněž pařížský grandslam, Turnaj mistryň a zejména olympijský turnaj. 

"Já nerada prohrávám, takže mě to mrzí (že jsem nevyhrála). Ale o to větší motivaci mám do příští sezony, abych se znovu dostala do nominace a abych o tu korunku mohla znovu zabojovat," uvedla Krejčíková.

Do elitní pětice se dostali i zbylí dva zlatí medailisté z olympijských her. Vítězný kajakář Prskavec obsadil třetí příčku a na čtvrté místo zvolili novináři sportovního střelce Jiřího Liptáka, který v Tokiu ve finále svedl dramatický český souboj o nejcennější kov s Davidem Kosteleckým.

Z loňské desítky se do užšího výběru dostali pouze tři sportovci –⁠ Prskavec, letos šestá biatlonistka Markéta Davidová a vítězka ankety z roku 2018 snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká, která tentokrát finálové pořadí uzavírá. Na sedmé příčce se umístil jediný zástupce kolektivních sportů fotbalista Patrik Schick, jenž pěti góly pomohl českému národnímu týmu do čtvrtfinále letního mistrovství Evropy.

Ani tento výsledek nestačil na prvenství mezi kolektivy. O 149 bodů více totiž získala od novinářů basketbalová reprezentace, která si díky první účasti v olympijském turnaji od rozdělení federace připsala v anketě mezi týmy druhé vítězství. Třetí skončily hokejistky po premiérovém postupu na nadcházející zimní olympiádu.

"Úspěchy, kterých jsme s nároďákem dosáhli v posledních letech, byly naprosto výjimečné. Účast na olympiádě v té nejužší špičce byla něco naprosto neuvěřitelného," řekl člen olympijského basketbalového týmu Lukáš Palyza.

Juniorskou kategorii ovládl devatenáctiletý atlet František Doubek, sportovní legendou byl vyhlášen Vítězslav Mácha, olympijský vítěz z roku 1972 v řecko-římském zápase. Cenu za oddanost sportu získal dlouholetý lyžařský trenér Aleš Suk.

Novináři hlasují v anketě dvoukolově. Nejprve vyberou desítku finalistů, z níž pak zvolí vítěze. Letos celkem hlasovalo 256 žurnalistů. Krpálek za triumf získal odměnu čtvrt milionu korun, basketbalisté 100 tisíc.

Anketa Sportovec roku ČR 2021:

Jednotlivci: 1. Lukáš Krpálek (judo) 1720 b., 2. Barbora Krejčíková (tenis) 1518, 3. Jiří Prskavec (vodní slalom) 1411, 4. Jiří Lipták (sportovní střelba) 1168, 5. Krejčíková/Kateřina Siniaková (tenis) 1100, 6. Markéta Davidová (biatlon) 930, 7. Patrik Schick (fotbal) 814, 8. David Kostelecký (sportovní střelba) 813, 9. Jakub Vadlejch (atletika) 671, 10. Ester Ledecká (snowboarding a alpské lyžování) 660.
Další pořadí: 11. Alexander Choupenitch (šerm) 334, 12. Markéta Vondroušová (tenis) 305, 13. David Pastrňák (hokej) 279, 14. Barbora Seemanová (plavání) 267, 15. Ondřej Palát (hokej) 249, 16. Tomáš Souček (fotbal) 227, 17. Eva Samková (snowboarding) 226, 18. Lukáš Rohan (vodní slalom) 219, 19. Tomáš Satoranský (basketbal) 144, 20. Karolína Plíšková (tenis) 115, 21. Vítězslav Veselý (atletika) 106, 22. Martina Sáblíková (rychlobruslení) 99, 23. Kateřina Siniaková (tenis) 81, 24. Jiří Procházka (MMA) 63, 25. Ondřej Perušič/David Schweiner (plážový volejbal) 63, 26. Jakub Voráček (hokej) 59, 27. Michal Krčmář (biatlon) 51, 28. David Drahonínský (lukostřelba) 46, 29. Vít Přindiš (vodní slalom) 46, 30. Jan Rutta (hokej) 41.

Kolektivy: 1. basketbalisté ČR 497, 2. fotbalisté ČR 348, 3. hokejistky ČR 335. Další pořadí: 4. fotbalisté Slavie Praha 149, 5. volejbalisté ČR 87, 6. vodní slalomářky ČR 3xC1 (Fišerová, M. Satková, G. Satková) 67, 7. čtyřbob ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) 34, 8. hokejisté Třince 32, 9. čtyřkajak ČR (Špicar, Havel, Vorel, Šlouf) 27, 10. běžecká štafeta 4x400 m (Müller, Maslák, Desenský, Šorm) 25.

Sportovní legenda - Cena Emila Zátopka: Vítězslav Mácha (řecko-římský zápas).

Oddanost sportu - Cena Národní sportovní agentury: Aleš Suk.

Junioři: 1. František Doubek (atletika) 81, 2. Linda Nosková (tenis) 70, 3. Klára Kneblová (vodní slalom) 68.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články