Koruna pro Krále bílé stopy patří potřetí za sebou Ledecké

Ester Ledecká získala první z očekávané řady ocenění za ojedinělý dvojnásobný olympijský triumf. Držitelka zlatých medailí z Pchjongčchangu za superobří slalom na lyžích a paralelní obří slalom na snowboardu si potřetí v řadě nasadila na hlavu korunu pro vítězku ankety Král bílé stopy.

Třetí výhrou v anketě Svazu lyžařů ČR o nejlepšího lyžaře či snowboardistu za sebou se vyrovnala někdejším běžkyním na lyžích Květě Jeriové a Kateřině Neumannové, která uspěla dokonce čtyřikrát v řadě. Třiadvacetiletá Ledecká dostala 58 z 61 hlasů. Dva obdržela bronzová medailistka z korejských her snowboardcrossařka Eva Samková a třetí místo obsadil s jedním hlasem běžec na lyžích Martin Jakš, který po sezoně ukončil kariéru.

S korunou na hlavě a v křesle stoupajícím vzhůru si Ledecká vychutnala ovace vstoje, které premiérové vítězce ze dvou různých sportů na jedněch zimních hrách připravil zaplněný sál v alternativním divadelním prostoru Jatka 78. "Jsem moc ráda, že je vyhlašování tady," řekla Ledecká. "Já mám Cirk La Putyka hrozně ráda. I kdybych nevyhrála, tak bych si ten večer užila. Byla jsem tady loni a letos a loni jsem se na nich byla podívat na Letní Letné. Odnesla jsem si silný zážitek."

Ledecká znovu ovládla kategorii snowboardingu, v kterém potřetí za sebou získala na prkně velký křišťálový glóbus za celkový triumf ve Světovém poháru v paralelních disciplínách a vyhrála i hodnocení paralelního obřího slalomu. Večer hattricků završila Ledecká prvním triumfem v kategorii alpského lyžování a její kouč Tomáš Bank se díky tomu stal Trenérem roku.

Nahrávám video
Ledecká získala potřetí za sebou korunu Krále bílé stopy
Zdroj: ČT sport

Nejlepší akrobatickou lyžařkou se stala skikrosařka Nikol Kučerová, běžcům na lyžích kraloval Jakš, mezi trápícími se skokany vyhrál Čestmír Kožíšek, sdruženářům vládl Tomáš Portyk a travním lyžařům Martin Barták. Nejlepším juniorem se stal úřadující mistr světa v této kategorii sdruženář Ondřej Pažout, který vyhrál o čtyři hlasy před běžkyní na lyžích Barborou Havlíčkovou.

Do síně slávy byli uvedeni Horst a Wolfgang Slavíkovi - dvojčata narozená roku 1939 v Harrachově, která celý svůj život zasvětila skoku na lyžích a severské kombinaci. Oba byli nejprve závodníky, později trenéry a nakonec funkcionáři.

Potleskem se lyžařské prostředí rozloučilo se závodníky, kteří ukončili kariéru - s bývalým vítězem Světového poháru skokanem na lyžích Jakubem Jandou, běžci Jakšem, Dušanem Kožíškem a Alešem Razýmem, sjezdaři Janem Hudcem a Klárou Křížovou i skikrosařkou Andreou Zemanovou.

Anketa Král bílé stopy 2018 o nejlepšího lyžaře a snowboardistu Svazu lyžařů České republiky (SLČR):

Celkové pořadí:

1. Ester Ledecká (snowboarding a sjezdové lyžování) 58 b., 2. Eva Samková (snowboarding) 2, 3. Martin Jakš (běh na lyžích) 1.

Trenér roku: Tomáš Bank (Ledecká - alpské lyžování) Junior roku: Ondřej Pažout (severská kombinace). Akrobatické lyžování: Nikol Kučerová (skikros). Alpské disciplíny: Ester Ledecká. Běh na lyžích: Martin Jakš. Severská kombinace: Tomáš Portyk. Skok na lyžích: Čestmír Kožíšek. Snowboarding: Ester Ledecká. Travní lyžování: Martin Barták. Síň slávy: Horst a Wolfgang Slavíkovi.