Následuje
ODM 2020: Snowboarding

Kluby už brzy dostanou sedm milionů korun na provoz a údržbu

Česká unie sportu (ČUS) poskytne asi 600 sportovních klubů a tělovýchovných jednot celkem sedm milionů korun na provoz a údržbu sportovišť. Peníze by měly obdržet do konce listopadu. V úterý to schválil výkonný výbor ČUS. Jde o pětinu částky, kterou měly kluby dostat jako státní dotaci z programu IV. Z něj po změně podmínek nesměly peníze čerpat, protože jde o členské, nikoli pobočné spolky.

Od stropu Werk Areny
zdroj: ČTK autor: Petr Sznapka

Komise pro tělovýchovné jednoty a sportovní kluby do příštího týdne posoudí všech 600 žádostí, které kluby původně prostřednictvím ČUS podaly na ministerstvo školství. Příspěvek z ČUS by měly obdržet všechny. "Jde tedy o dvacet procent z původně přislíbené částky ze strany ministerstva školství pro tělovýchovné jednoty a sportovní kluby. Budeme se snažit vycházet z původní žádosti, kterou samo ministerstvo schválilo a pak z neznámých příčin zastavilo," uvedl místopředseda ČUS Marek Hájek.

Přesný klíč k rozdělování peněz se teprve vypracovává. "Jasno bychom měli mít koncem měsíce. Výjimečně se budeme snažit přihlížet k případům, kde by mohlo dojít k nenávratným škodám, například k popraskaným trubkám, a škody by šly do milionů. Nepůjde-li o odvrácení katastrofy se stamilionovými škodami, tak budou dostávat kluby transparentně přepočtené poměrové částky," doplnil Hájek. Maximální vyplacená částka pro jeden klub by se měla pohybovat v řádu statisíců.

Sedm milionů korun, které bude ČUS vyplácet, pochází z dividend z pronajatých lyžařských areálů. "Budeme se snažit získat více financí pro poškozené kluby, ale je to teď na konci roku složité," poznamenal Hájek.

Na provoz a údržbu měly sportovní kluby dostat celkem 250 milionů korun, v případě větších jednot šlo až o statisícové částky. Na letošek byly peníze rozděleny už v dubnu a kluby s nimi v rozpočtech počítaly. Ministerstvo ale na konci září program zrušilo s vysvětlením, že byl v listopadu 2016 vypsán špatně, a pak ho vypsalo znovu. Podmínky nově vypsaného programu drtivá většina klubů nesplňovala.

Minulý týden ministerstvo rozdělilo mezi 900 sportovních subjektů 129 milionů korun. Právo čerpat tyto prostředky měly podle podmínek programu pouze organizace s celostátní působností a jejich pobočné spolky. Na struktuře pobočných spolků stojí například Sokol. Nevyčerpané prostředky z programu IV budou převedeny do příštího roku.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy