Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Když nemůžeš, tak přidej. Úspěchy, ale i perličky ze života Zátopka shrnuje komiks

Praha - Český olympijský výbor celý letošní rok připomíná osobnost Emila Zátopka. Jeho silueta bude zdobit oblečení českého týmu v Riu. Chystá se televizní dokument a o slavném běžci právě vychází také kniha komiksů s názvem "Zátopek... když nemůžeš, přidej" od autora textů Jana Nováka a kreslíře Jaromíra Švejdíka aka Jaromíra 99.

Kniha komiksů o Emilu Zátopkovi
zdroj: ČTK autor: Šimková Veronika

Kniha se nevěnuje pouze sportovním úspěchům famózního běžce, komiks zobrazuje i jeho seznámení s životní láskou Danou, perličky ze soukromého života nebo momenty, kdy se postavil proti tehdejšímu režimu.

Právě událost, kdy se Zátopek v době nejtužšího komunistického temna v roce 1952 postavil nekompromisně za svého kolegu Stanislava Jungwirtha a prosadil, aby mohl odjet na olympiádu do Helsinek, zaujala spisovatele Nováka. "Libreto k Zátopkovi byl původně filmový scénář, ale když jsem dostal nabídku jej zpracovat jako komiks, hned mne ta story zaujala a následná spolupráce s Janem Novákem byla skvělá," řekl Švejdík. 

Je nám líto, video expirovalo.
Zátopek má vlastní komiks, kromě sportovních úspěchů nabídne i perličky

"Poprvé jsem pracoval v komiksu s barvami, zaujaly mne odstíny, typické pro propagandistické plakáty těch let. Cihlová červeň, která je v komiksu dost dominantní, je typická i pro Zátopkův Zlín," doplnil Švejdík. V Černé Labuti komiksová díla doplní portréty a siluety, které autor vytváří originální metodou vystřihování, vyřezávání a vrstvení z papíru.

Výstava Jaromíra 99 v Černé Labuti potrvá do 30. května. Jaromír 99 patří k nejvýraznějším autorům českého komiksu posledních dvou dekád. Byl zakladatelem, textařem, skladatelem a zpěvákem řady kapel, například Priessnitz nebo Umakart. Spolu s Jaroslavem Rudišem je autorem komiksu Alois Nebel a spolupracoval i na stejnojmenném filmu. Složil k němu známou píseň Půlnoční, kterou nazpíval Václav Neckář. Je také autorem vizuálních materiálů k filmům Jedna ruka netleská, Samotáři nebo Grandhotel a autorem komiksu Bomber.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy