Kanoista Koranda je vicemistrem světa na neolympijské pětce

Szeged (Maďarsko) - Kanoista Lukáš Koranda se stal vicemistrem světa v závodě na vytrvalecké trati 5 000 metrů. V Szegedu prohrál jen s Ukrajincem Michajlem Košmanem, v cíli jej od vítěze dělilo jen 1,164 sekundy. Bronz získal Španěl Jose Luis Bouza, který už za vedoucím duem zaostal o půl minuty. Kajakáři Jan Souček a Anna Adamová dokončili pětikilometrový závod na osmých pozicích, jedinou českou finálovou účast na sprinterské dvoustovce proměnily v deváté místo Jany Šebestová s Blahovou.

Lukáš Koranda a Michail Košman
zdroj: ČTK/AP autor: Bela Szandelszky

Stříbro je Korandovým životním úspěchem, mocně ale útočil i na zlato, které prohrál zhruba o půl lodi. "Při finiši jsem si říkal: mistr světa, mistr světa, mistr světa. A nic," zalitoval Koranda. "Ale Ukrajinec jel skvěle. Celé to odtáhl, v závěru jsem sice jeho náskok stahoval, ale neměl jsem na něj. Dal jsem do toho všechno, ale on si to pohlídal," dodal.

Česká výprava vybojovala v Szegedu zásluhou čtyřkajaku Davídek, Souček, Trefil, Štěrba a deblkanoe Radoň, Dvořák šest účastnických míst na olympiádu v Londýně. Na předchozích dvou hrách v Aténách a Pekingu startovali vždy jen dva rychlostní kanoisté. Reprezentační trenér Martin Doktor proto mohl MS označit za úspěšné. "Spokojený člověk," konstatoval dvojnásobný olympijský šampion z Atlanty.

A počet míst pro Londýn nemusí být konečný, na jaře se uskuteční ještě dodatečná kvalifikace. "Do všech disciplín, v kterých se ještě pojede o Londýn, stoprocentně nasadíme posádky," uvedl Doktor.

MS v rychlostní kanoistice v Szegedu:

5 000 m:
    Muži:
    K1: 1. Hoff (Něm.) 19:51,200, 2. Jurenia (Běl.) -16,752, 3. Benassi (It.) -20,736, ...8. Souček (ČR) -54,216.
    C1: 1. Košman (Ukr.) 23:23,823, 2. Koranda (ČR) -1,164, 3. Bouza (Šp.) -31,350.

Ženy:
    K1: 1. Csipesová (Maď.) 22:19,816, 2. Belcherová (Brit.) -6,756, 3. Paltaranová (Běl.) -17,478, ...8. Adamová (ČR) -46,224.