Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Kanoista Fuksa vyhrál na kilometru i v Szegedu, deblkajak si vyjel bronz

Szeged ‒ Martin Fuksa vyhrál i druhý kilometrový závod v sezoně Světového poháru. V maďarském Szegedu český kanoista navázal na týden starý triumf z Montemoru, tentokrát olympijskou disciplínu ovládl s náskokem osmi desetin sekundy před stříbrným medailistou z Ria de Janeiro Isaquiasem Queirozem z Brazílie. Daniel Havel s Jakubem Špicarem obsadili na deblkajaku na olympijské trati 1000 metrů třetí místo.

Martin Fuksa
zdroj: ČTK/DPA autor: Soeren Stache

Fuksa zatím na C1 nenašel v SP přemožitele, v Montemoru byl nejrychlejší i na dvoustovce. Stejný double bude mít šanci zkompletovat v neděli i v Szegedu, protože se i na sprinterské trati probojoval do finále. "Jestli nechám v sezoně vyhrát někoho jiného? Rád bych nenechal. To asi nevyjde, ale každopádně tohle je super," pochvaloval si.

Tentokrát zvítězil s náskokem osmi desetin sekundy před stříbrným medailistou z Ria de Janeiro Isaquiasem Queirozem. Český reprezentant byl v čele už v polovině závodu a v závěru s přehledem odrazil nápor finišujícího Brazilce.

Je nám líto, video expirovalo.
Fuksa zářil i v maďarském Szegedu

S velkou podporou větru do zad si dokonce vytvořil osobní rekord časem 3:45,624. Třetí skončil Polák Tomasz Kaczor, vicemistr Evropy z této trati z loňských Račic.

"Neplánoval jsem, že pojedu stylem start‒cíl, protože Brazilec jezdí podobně jako já a možná je trochu rychlejší. Tentokrát nebyl. Jel jsem, co to šlo, ale pořád jsem si nechával rezervu, kdyby někdo nastoupil," řekl Fuksa, kterého v neděli čeká také finále pětistovky na deblkanoi s bratrem Petrem.

S Fuksou jel finále A i bývalý deblíř Filip Dvořák, ale na žádného ze soupeřů nestačil a skončil devátý. Jana Ježová byla osmá v závodě kanoistek na 500 metrů.

Jakub Špicar
zdroj: ČTK autor: Zavoral Libor

Členové posádky čtyřkajaku Havel s Špicarem podlehli ve finálové jízdě pouze vítězným Španělům Peňovi s Cubelosem a Ukrajincům Curkanovi s Kucharykem. Za sebou nechali mimo jiné stříbrnou dvojici z olympijského finále v Riu, Srby Tomičeviče a Zoriče.

"Moc jsem nečekal, že bychom mohli jet takhle, protože nám to úplně nesedělo. Ale tady jsme se srovnali pěkně a jelo nám to špičkově," řekl Havel. "Z mého pohledu to byla asi nejlepší deblová jízda, jakou jsem kdy jel. S Danem si vyhovujeme charakterem záběru," doplnil Špicar.

Oba odpoledne usedli ještě do čtyřkajaku a společně s Radkem Šloufem a Janem Štěrbou ovládli svoji rozjížďku i semifinále na nové olympijské trati 500 metrů a v neděli je čeká boj o další medaili.

Havel byl na loňské olympiádě členem bronzového čtyřkajaku, Špicar tam byl náhradníkem. V nové sestavě po odchodu Josefa Dostála je doplňují Radek Šlouf a Jan Štěrba a společně odpoledne v Maďarsku nastoupí do rozjížděk na pětistovce, která je pro K4 nově olympijskou tratí.

Dostál v Szegedu projel cílem kilometrového závodu pět sekund po vítězném Bálintu Kopaszovi z Maďarska. "S umístěním nejsem spokojený, to bych byl blázen, ale na druhou stranu jsem docela spokojený s tím, co jsem předvedl. Panovaly podmínky (vítr do zad), ve kterých neumím jezdit," konstatoval Dostál. Připadal si jako ponorka. "Vlny byly hodně velké, pár mi jich naskákalo na palubu, hlavně ve finiši, což byla škoda," dodal.

Neprosadil se ani olympijský šampion a jediný Dostálův přemožitel loni v Riu Marcus Walz ze Španělska, který skončil devátý. Dostála dnes čeká ještě semifinále na poloviční trati, v páteční rozjížďce nestačil jen na Kopasze.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy