Volejbalový magazín

Kajakářka Kinclová slaví zlato na juniorském MS

Pitešť (Rumunsko) – Nadějná kajakářka Sofie Kinclová se stala juniorskou mistryní světa v závodě na 1000 metrů. Na šampionátu v rychlostní kanoistice v Rumunsku navázala na loňský evropský titul a potvrdila formu po červnovém ME v Bělehradě, kde skončila druhá na kilometru i pětistovce. Bronzovou medaili vybojovali v Pitešti na stejné trati Tomáš Sobíšek s Jakubem Brabcem v závodě juniorů na deblkajaku.

Sedmnáctiletá Kinclová ve finálové jízdě zvítězila s náskokem rovných dvou sekund před Marií Virikovou z Norska, její jediná přemožitelka z bělehradského ME Emese Kohalmiová z Maďarska skončila třetí.

"Děsně foukal vítr a favoritky jsou oproti mně menší, takže jim vítr vadil víc," popsala podmínky závodu. "Před startem jsem musela pořád pádlovat, kdybych přestala, vítr by mě sfouknul. Ale záběr mi vyšel přímo do startu, odjela jsem a pak jsem jela výborně celou dobu. Potom už bylo jasné, že jsem první a ostatní mě nedojedou," vyprávěla Kinclová, jež bude v neděli favoritkou i na poloviční trati, na níž rovněž vyhrála semifinále.

Úspěch vpravdě historický

Kinclová, pravnučka stříbrného olympijského medailisty z roku 1936 Bohuslava Karlíka, je v historii premiérovou českou světovou šampionkou v individuálním závodě. Dosud jedinou zlatou medaili v ženských kategoriích na MS získaly už v roce 1938 Marta Pavlisová a Marta Zvolánková na K2 (500 m).

Šestnáctiletí Sobíšek s Brabcem přijeli na šampionát jako stříbrní evropští medailisté z pětistovky. V Rumunsku na dvojnásobné trati tentokrát nestačili jen na maďarskou dvojici a německé vítěze Jakoba Kurschata a Jakoba Thordsena. "Byl to super závod. Povedl se nám docela rychlý start a pak nám pomohla loď Němců, kteří vypálili vpřed. V tom protivětru možná nevydrželi všichni až do konce," konstatoval Sobíšek. "Protivítr? Hodně v něm trénujeme," podotkl Brabec.

Výsledky MS juniorů a závodníků do 23 let v rychlostní kanoistice

Muži do 23 let:

1000 m - K1: 1. Vernice (Arg.) 4:03,328, ...6. Zavřel (ČR) -6,384; K2: 1. Eidam, Bachmann (Něm.) 3:36,148; C1: 1. Santos (Braz.) 4:35,072; C2: 1. Čchen Wen-chua, Li Chung-čeng (Čína) 4:00,352.

Ženy do 23 let:

1000 m - K1: 1. Bullová (Austr.) 4:38,756.

500 m - K4: 1. Maďarsko 1:42,180; C1: 1. Nazdrovová (Běl.) 2:25,520.

Junioři:

1000 m - K1: 1. Schopf (Něm.) 4:10,784, ...8. Kukačka (ČR) -13,960; K2: 1. Kurschat, Thordsen (Něm.) 3:44,076, ...3. T. Sobíšek, Brabec (ČR) -5,024; C1: 1. Kavaliauskas (Lit.) 4:45,596; C2: 1. Slihoczki, Szoke (Maď.) 4:19,072.

Juniorky:

1000 m - K1: 1. Kinclová (ČR) 4:41,692.

500 m - K4: 1. Maďarsko 1:49,572, ...5. ČR (Sobíšková, Štemberková, Betlachová, Galádová) -1,408; C1: 1. Ma Ja-nan (Čína) 2:33,992.