PLANEO CUP - Pohár mládeže FAČR 2024

Kajakáři opanovali MS. Hradilek je mistrem, Prskavec bere stříbro

Praha - Na domácím šampionátu v pražské Troji udělali radost fanouškům kajakáři. Vavřince Hradilka nezastavila ve finále ani chyba na jedné z úvodních branek a raduje se z titulu, který je ještě umocněn druhou příčkou mladého Jiřího Prskavce. Mistrem světa mezi kanoisty se stal David Florence, českým závodníkům se finále nevydařilo - Ježek skončil sedmý, Jáně hned za ním na osmé pozici. Mezi ženami ve stejné kategorii slaví zlato Jessica Foxová. Žádná z českých závodnic se nedostala mezi nejlepší desítku - Hošková s Jančovou v semifinále shodně obdržely padesátisekundovou penalizaci. Obě si posléze spravily chuť v závodě hlídek, kde vybojovaly stříbrné medaile.

Vavřinec Hradilek sice vyrobil chybu hned na čtvrté brance, svou ztrátu však dokázal rychlou a chytrou jízdou vymazat. V cíli předčil Jiřího Prskavce, který již měl svou životní jízdu za sebou, o vteřinu a 38 setin. Třetí skončil polský slalomář Mateusz Polaczyk, jehož šance na vítězství zhatilo několik technických chyb. Česká výprava tak po nezdarech v předchozích dvou finále opanovala kajakářskou soutěž.

"Je to naprosto neuvěřitelné a úžasné," prohlásil v cíli Hradilek. Žádné zadostiučinění po semifinále, z něhož málem kvůli sporné penalizaci nepostoupil, necítil. "Vůbec, byl jsem si jistý, že všechno bylo v pořádku, takže jsem naprosto šťastný, že to nakonec dopadlo takhle senzačně," řekl v euforii Hradilek.

Vavřinec Hradilek:

"Byl to nejnáročnější týden mého života. Cítil jsem ohromný tlak, ale klaplo to. Vždyť na titul mohlo myslet reálně dvacet kajakářů."

"Bylo to tady úplně jiné než na olympiádě, tam jsem žádný tlak necítil, to bylo úplně v pohodě," prohlásil stříbrný kajakář z her v Londýně. "Já jsem si ale ten náš krásný sport dneska náramně užil, diváci byli fantastičtí a jsem neuvěřitelně šťastný," řekl. "Ale já si myslím, že bychom měli být šťastní, i když budeme desátí nebo padesátí," dodal.

Prskavec si dnešního stříbra cenil víc než letošního titulu mistra Evropy z Krakova. "To, co se tady stalo, to je opravdu neskutečný zážitek. Vděčím za to všem divákům, kteří přišli. To, co předvedli, to byla taková atmosféra, kterou jsem ještě nezažil," řekl. Většinu trati si nepamatoval. "Nevěřil jsem, že je to vůbec možné. Vůbec nevím, co se to dělo. Od půlky trati jsem už nemohl, ale lidi mě dohnali do cíle," dodal Prskavec.

Dvacetiletý talent českého vodního slalomu Prskavec už překonal otce, který vybojoval bronz na MS v Nottinghamu v roce 1995. "Ještě jsem mu to nestihl říct, ale je jasné, že až ho uvidím, uslyší: "Jsi horší!" Už se na to těším," smál se. Zažil fantastickou sezonu.

Jiří Prskavec:

"Začalo trochu foukat, a když jsem viděl, jak jedou ostatní, tak jsem tomu věřil. Nikdo nás nepředjel a je to skvělý. Nic lepšího se dnes nemohlo stát. Neuvěřitelná sezona. Věřil jsem, že můžu mít medaili, ale že budu mistr Evropy a pak stříbrný tady v Troji za Vávrou, to bych opravdu nikdy nečekal. Ale připravoval jsem se poctivě."

Dnešní výsledek je historický, získat zlato a stříbro se dosud nikomu z českých kajakářů za 35 ročníků světových šampionátů nepodařilo. Posledními českými mistry světa v olympijské disciplíně se stali před sedmi lety právě na šampionátu v Praze Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek na C2, vítězný double naposledy získali singlkanoisté Petr Sodomka s Jaroslavem Radilem v roce 1975 na šampionátu v tehdejší Jugoslávii.

Nedlouho po bezprostředních oslavách oba slalomáři nastoupili s Janem Vondrou do závodu hlídek, ale na medaili těsně nedosáhli. Skončili čtvrtí za Itálií, Polskem a Francií. Stříbro naopak braly české kanoistky.

Kanoisté na medaili ve finále nedosáhli

Čeští kanoisté zůstali na domácím mistrovství světa bez medaile. Stanislav Ježek obsadil sedmé místo, Michal Jáně byl hned za ním osmý. Titul vybojoval britský vodní slalomář David Florence a oslavil největší úspěch v kariéře. Zvlášť Jáněho jízda přitom zpočátku vypadala velice nadějně a český kanoista mohl pomýšlet až na medaile. Zhruba v polovině trati ho však zastavila vpravdě zbytečná chyba v jedné z branek, po které ztratil rychlost, a na vyvedenou první polovinu finálového závodu už nestihl navázat.

Mistrovství světa ve vodním slalomu v Praze - muži:

K1: 1. HRADILEK 94,52 (2 trestné sekundy), 2. PRSKAVEC 95,90 (0), 3. Polaczyk (Pol.) 95,98 (0), 4. Lefevre (USA) 97,56 (2), 5. Aigner (Něm.) 100,45 (4), 6. Clarke (Brit.) 101,07 (4), 7. Hernanz (Šp.) 103,24 (4), 8. Bersinger (Arg.) 104,18 (0).

C1: 1. Florence (Brit.) 102,53 (2), 2. Slafkovský (SR) 103,36 (0), 3. Savšek (Slovin.) 105,79 (0), 4. Tasiadis (Něm.) 106,47 (2), 5. Gargaud Chanut (Fr.) 107,39 (0), 6. Beňuš (SR) 110,11 (6), 7. JEŽEK 110,23 (4), 8. JÁNĚ 112,91 (2), ...v semifinále 11. GEBAS 109,09 (0).

3xK1: 1. Itálie 109,60 (2), 2. Polsko 111,10 (2), 3. Francie 112,12 (6), 4. ČR (Prskavec, Hradilek, Vondra) 112,90 (4).

3xC1: 1. Slovensko 118,98 (6), 2. Německo 119,77 (4), 3. Francie 122,84 (4), ...7. ČR (JEŽEK, GEBAS, JÁNĚ) 127,92 (10).

Slalomářky v kategorii C1 na finále nedosáhly

Kateřině Hoškové se semifinálový závod nepovedl - s časem 141,55 nejprve figurovala v pořadí jako čtvrtá nejlepší, kritickým se však pro ni stal průjezd osmnácté branky. Sama sice o inkriminovaném okamžiku řekla: "Měla jsem tam dva štouchy a myslím, že to bude dobré," komise rozhodčích nicméně byla jiného názoru. Padesát sekund penalizace tak nakonec Hoškovou odsunulo z postupových pozic až na šestnáctou pozici. Vítězkou semifinále se stala Američanka Jessica Foxová.

Hošková tak neměla štěstí jako v pátek kajakář Vavřinec Hradilek, kterému rovněž sudí zapsali 50 sekund, ale český tým podal úspěšný protest a Hradilek dnes finále pojede. "Musel jsem po zhlédnutí videa uznat, že tentokrát byla," prohlásil šéftrenér reprezentace Jiří Pultera. Radost Hoškové z postupu na velmi náročné trati v Troji se tak změnila v slzy. "Byl tam šťouch, nevím, nechápu to, stíhala jsem to, jen jsem to šťouchla zády," řekla zdrcená Hošková.

Semifinálová jízda se nevyvedla ani úřadující mistryni republiky Monice Jančové. Mladá slalomářka sice začala slušně, jela na hranici dosud nejrychlejších časů a kvalitně zvládla i kritickou pasáž mezi brankami 11 a 12, nakonec však její naděje zkrachovaly na dvacáté brance. Tu Jančová vinou silného protiproudu a špatného najetí neprojela, inkasovala automatických padesát sekund penalizace a zbytek trati už pro ni byl bohužel jen formalitou - nakonec skončila sedmnáctá. Na finále, do něhož postoupilo deset nejlepších závodnic, na mistrovství nedosáhla.

Hošková pak v hlídkách získala stříbro, s Monikou Jančovou a Annou Koblencovou skončily druhé ze sedmi posádek. Vyhrála Austrálie.

Jessica Foxová
zdroj: ČTK autor: Adámek Ladislav

Ve finále kralovala Jessica Foxová

Australská favoritka se v Praze stala mistryní světa v neolympijské disciplíně kanoistek. Foxová na náročné trati v Troji prokázala talent zděděný po rodičích a pro titul si dojela i se třemi dotyky branek s náskokem 13 sekund. V neděli navíc bude rodačka z Marseille útočit na další světovou medaili mezi kajakářkami.

Mistrovství světa ve vodním slalomu v Praze - ženy:

C1 - semifinále: 1. Foxová (Austr.) 134,28 (6 trestných sekund), 2. Franklinová (Brit.) -1,86 (6), 3. Mácová (SR) -5,57 (10), ...16. HOŠKOVÁ -55,27 (56), 17. JANČOVÁ -66,39 (52) - obě nepostoupily.

C1 - finále: 1. Foxová (Austr.) 126,09 (6), 2. Franklinová (Brit.) 139,08 (4), 3. Loirová (Fr.) 139,75 (0), 4. Louenová (Něm.) 142,24 (4), 5. Lawrenceová (Austr.) 142,83 (4), 6. Vilarrublaová (Šp.) 148,64 (2), 7. Woodsová (Brit.) 153,16 (6), 8. Borrowsová (Austr.) 179,46 (12), ...v semifinále 16. HOŠKOVÁ 189,55 (56), 17. JANČOVÁ 200,67 (52).

3xC1: 1. Austrálie 164,85 (8), 2. ČR (HOŠKOVÁ, JANČOVÁ, KOBLENCOVÁ) 166,34 (10), 3. Německo 174,75 (16).