Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Touchdown

Jaroš zdolal Annapurnu, z Koruny Himaláje mu chybí jen K2

Kathmandú - Horolezec Radek Jaroš zlezl v Nepálu svou předposlední osmitisícovku Annapurnu (8 091 m). Ke Koruně Himálaje, udělované za zlezení všech čtrnácti osmitisícových vrcholů, už mu chybí pouze druhá nejvyšší hora K2. Na vrchol Annapurny vystoupil spolu s Janem Trávníčkem.

Annapurna
zdroj: upload.wikipedia.org

Jaroš, který během výstupu oslavil 48. narozeniny, se vydal do Nepálu na konci března. Nejprve se aklimatizoval na Lhoce, kterou zlezl před rokem, a následně se přesunul na Annapurnu, desátou nejvyšší horu světa. V sobotu pak vystoupil i na její vrchol. Oba čeští horolezci se již vrátili do tábora C5 a v pondělí zahájí sestup do základního tábora.

Jaroš však připustil, že možná bude muset využít záchranného vrtulníku, jelikož během výstupu utrpěl omrzliny. "Ta vzdálenost určitě bude tortura. Navíc vlivem mrazu a nedostatečného prokrvení na periferní oblasti končetin se asi prolítnu vrtulníkem. Trochu jsem po tom toužil, ale jinak," uvedl Jaroš.

Nyní Jarošovi chybí už jen proslulá K2, hora s nejhoršími statistikami. "Dvanáct procent lidí, kteří dosáhli vrcholu, se nevrátili. Nechci riskovat za každou cenu," řekl Jaroš před odjezdem na Annapurnu.

Z českých horolezců na Annapurnu vylezli v roce 1988 Josef Rakoncaj a ve stejném roce i Jindřich Martiš a Josef Nežerka. Martin Minařík se dostal na vrchol v roce 2009, ale při sestupu se ztratil.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy